Oikumeenilised uudised

/ autor: ek / rubriik: Uudis / ilmunud:  /


Õigeusu jüripäev Värskas

6. mail tähistati Värskas püha suurmärtri Gregoriose mälestuspäeva ehk kevadist jüripäeva, mis ühtlasi on ka Värska õigeusu kiriku templipüha.
Hommik algas väikese veepühitsusega kiriku ees, piiskoplikul liturgial teenis metropoliit Stefanus, sellele järgnes jüripäeva ristikäik, peeti ka hingepalveid kalmistul. Suurest pidupäevast olid tulnud osa saama sajad inimesed.
Kohal olid ja kaasa teenisid kõik Setomaa õigeusu vaimulikud, Meeksi ja Luhamaa koguduse preester isa Peeter Uibo, praost Viktor Ivask, samuti preester Sakarias Leppik. Külas olid ka varasemad Värska koguduse preestrid Andreas Põld, kes teenib nüüd Saaremaa kogudusi, ja Afrat Laas, kes teenib Tallinnas.
«Setomaal ei ole kirikuskäijate ja kogukonna vahel mingisugust nähtavat vahet, siin võtab suurem osa inimestest osa ka kiriklikest üritustest, koos käiakse kiigeplatsil, samuti on viimasel ajal kaasa löönud nooremaid inimesi, kelle juured neid on Setomaale toonud,» kirjeldas pidulikku päeva preester Sakarias Leppik.
Värska kiigeplatsil peeti jüripäeva kirmask, sellel osalesid ka tudengid Viljandi kultuuriakadeemiast ning Eesti teatri- ja muusikaakadeemiast. «Eks pandi ka kiiged käima, aeg ja ilm on nüüd sealmaal, see pakkus paljudele suurt lõbu, nii noorematele kui vanematele,» kirjeldas Leppik.
«Setomaa on Kihnu kõrval ainuke paik, kus on säilinud suuline pärimus. See on niisugune võimas teadmine ja kindlasti ka leid paljude nooremate inimeste jaoks, kelle esivanemad siit pärit. Aga kui need sidemed enda jaoks avastad ja tead, kuidas sinu lood põlvede kaupa on kujunenud, siis, näen, et see muudab paljud inimesed rõõmsamaks.»

Baptistinoorte piiblipäevad tulekul
Selle aasta piiblipäevad, mida korraldab EEKBK Liidu Noorsootöö Ühendus, toimuvad Tartus 8.–10. juunini ja kannavad nime «Linna tuled».
Kavas on suured jumalateenistused-koosolekud A. Le Coqi spordihoones, kokkusaamised kogudustes ja koolides, samuti ristimisteenistus Anne kanali ääres. Piiblipäevade üldjuht on Märt Saar.