Oikumeeniline noortelaulik ühendab kirikuid
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 3. detsember 2003 Nr 49 /
Tallinna Metodisti kirikus esitleti laupäeva õhtul oikumeenilisel jumalateenistusel uut noortelaulikut «Oiku», mis sisaldab muusikat üheksast erinevast kirikust.
«Muusika kaudu õpime tundma oma õdesid ja vendi teistest kirikutest,» ütles Eerik Jõks, Eesti Kirikute Nõukogu täitevsekretär. «Et nad oleksid üks, nii nagu meie oleme üks,» luges Jõks Piiblist Jeesuse ülempreesterlikku palvet.
Viis aastat tööd
Muusikalise jumalateenistuse liturg oli EKNi president piiskop Einar Soone, laulsid kammerkoor Credo, Allika kammerkoor, rahvamuusikaansambel Hõbekeeled ja solistid Eerik Jõks, Erik Salumäe, Maile Nairis ning Triin Preisfreund. Koore juhatasid Raili Vahermägi ja Eivin Toodo, klahvpillidel saatsid Piret Rips ja Mart Siimer.
«Oiku» kokkuseadmine võttis aega viis aastat, mille jooksul otsiti erinevate kirikute muusikat ja taotleti autoriõigusi. Viimane võttiski lauliku toimetajate sõnul kõige rohkem aega. Lauliku kolleegiumi «hingeks» olid Eerik Jõks, Mai-Liis Mäeväli, Kadri Vilsoo ja Mart Siimer.
Noortelauliku muusikavaras on laule esimestest kristlikest sajanditest kuni meie päevadeni välja, geograafiliselt hõlmab muusikavalik Kesk-Aasiat, Euroopat ja Ameerikat. Lauliku saatesõnas viidatakse, et valitud muusika on Eestis reaalselt kasutatav lauluvara, mistõttu selle esitamisvormide kohta ka vajadusel aktuaalset teavet saab.
Teave ka lauludes
Põhiliselt on laulud eestikeelsete tekstidega, mõni (nt Taizé laulud) ka teistes keeltes. Vanakiriklike laulude puhul on alles jäetud algtekst. Erinevad registrid aitavad leida nii keelele, kirikuaastale kui teemale sobivaid laule.
Lauliku koostajad loodavad, et oikumeeniline noortelaulik saab käepäraseks töövahendiks noortetundides ja mitmesugustel üritustel. Eerik Jõks arvas, et erinevate kirikute muusika kaudu saame me ühiskonnale anda enamat teavet kiriku olemusest.
Piiskop Einar Soone kirjutab lauliku eessõnas: «Loodan, et sellesse laulikusse koondatud vennaskirikute laulupärand, mida õpime tundma, rikastab meid usulisel teekonnal ja kinnitab sallivust ning armastust üksteise vastu, ühendab meid teekäijatena, tõeotsijatena, kristlastena. Oleme Jumala lapsed erinevate väljendusviiside ja mitmepalgelisusega. See on Jumala õnnistus, et võime kuuluda tema perekonda.»
Kristel Neitsov