Noored olid koos inglitega Põltsamaal
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 19. jaanuar 2005 Nr 3 /
Kaheksandad kirikunoorte talvepäevad Põltsamaal 14.-16. jaanuarini olid kantud mõttest «Siin on veel keegi!». Kõne all olid inglid.
Reedel olid talvepäevi avama ja talvepäevadele kogunenuid tervitama tulnud Viljandi praostkonna praosti kt Rein Schihalejev ning Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. Pärast avajumalateenistust viis noortejuht Tiina Kliiman läbi õhtuprogrammi: mitme tutvumismänguga sulatati jääd ja ehitati sildu Eesti erinevatest paikadest pärit noorte vahel. Koguduse esindused tutvustasid end ning kui tavapäraselt ärgitavad noortejuhid noori tegutsema, ise kõrvalt jälgides, siis seekord korraldasid Viljandi Jaani koguduse noored võistlusmängu hoopis noortejuhtidele. Mängulust nakatas ja naeruteraapia kosutas kõiki.
Õpime ingleid tundma
Laupäeval kohtusid talvepäevalised Ants Pajuga, keda intervjueeris Põltsamaa koguduse õpetaja Arho Tuhkru. Ants Paju rääkis oma elukäigust, arusaamadest, rännakutest stepis ja põhjapoolusel, julgustades noori avastama maailma ning avardama seeläbi oma siseilma. Pärast Bard Norheimi korraldatud maastikumängu, kus tuli mõistatusi lahendades Põltsamaa linnast aardeid otsida, algasid rühmatööd. Kui sageli tabame end mõtlemast sellele, et üksi olles või end üksikuna tundes ei ole me tegelikult üksi? Kas kujutlus, et keegi nähtamatu kõnnib me kõrval, võib-olla isegi puudutab meid, on julgustav või tundub mõte millestki/kellestki tundmatust hoopis hirmutav? Diakon Kristi Sääsk pakkus võimalust valmistada marionettnukke, Eha Tralla näpunäidete abil oli võimalik mõtteid ingleist kujutada taimeseadetena ning oma kätega sai Mailiis Lauri juhendamisel savist ingleid voolida. Kel soov end kehaliselt liigutada, said Annika Kallasmaa käe all õppida linetantsu või harjutada enesekaitset kaplan Silvester Jürjo eestvedamisel. Bard Norheim dirigeeris laulukoori, Tiina Arnek inspireeris noori lavastama pilte kaitseinglite tegemistest. Piibliselts pakkus vaatamiseks filmi «Ingel nimega Michael», religiooniõpetaja Toomas Jürgenstein aga julgustas huvilisi mõtestama ja fantaseerima, millised võiksid inglid välja näha, mis on nende funktsioon, kuidas ära tunda, et tegemist on just ingli ja mitte mõne teise vaimse olendiga.
Olla ise kaitseingel
Mida ütleb inglite kohta Piibel, kuidas neid on kujutatud ja mõtestatud erinevates usundites läbi ajaloo, sai kuulda Arho Tuhkru läbi viidud piiblitunnis. Enne ja pärast piiblitundi toimusid kontserdid – muusikat tegid ansamblid Vara ja Tuuletund. Laupäeval viis õhtuprogrammi läbi Kristi Sääsk, hõigates esiti järgemööda lavale kõik need, kes soovisid teistega jagada rühmatööde tulemusena valminud ettekandeid, kuulda sai aga ka Rapla Duo esitatud instrumentaalpala kitarrile ja trummile, veel astusid üles Viljandi Jaani koguduse noored. Seejärel viis Kristi Sääsk läbi inglimeisterdamise mängu, kus oluliseks märksõnaks oli koostöö inglitega – vaid nemad teadsid, milline näeb välja meisterdatav ingel, millist materjali ja tehnoloogiat kasutada. Pühapäeval viis Piibliselts läbi suurte auhindadega väikese viktoriini ning pärast jumalateenistust saadeti talvepäevalised õnnistussoovidega koduteele. Kuigi inglid on vaimsed olendid, võivad nad peita end meie ligimestes. Iga talvepäevaline sai koosveedetud päevade jooksul ise proovida kaitseingli ametit. Vargsi ja varjatult tegutsenud saadikud tekitasid noorte seas elevust – kes tegi salaja pai? Kes poetas taskusse maiustuse? Kes mind silmanurgast jälgib ja häid soove saadab? Väikesed heateod panid silmad särama mitte ainult kingisaajatel, vaid ka kaitseingleil endil. Aitäh kõigile kirikunoorte talvepäevade inglitele – kaasaaitajatele ja kaasalööjatele!
Kea Kiidjärv