Multireligioosses maailmas kristlasena
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 22. veebruar 2012 Nr 9 /
Jaanuaris viibisid Indias Dharwadi linnas Põhja-Karnataka piiskopkonna keskuses Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku partnerkirikute piiskoppide ja varahoidjate kohtumisel EELK kantsler Urmas Viilma peapiiskopi esindajana ja assessor Mati Maanas varahoidjana.
Kohtumised toimuvad iga kahe aasta järel erinevate partnerite juures.
Partnerkirikute piiskopid tegid ülevaate oma kiriku arengutest viimasel kahel aastal ja varahoidjad rääkisid majandustegevusest. Kohtumistel teevad kõik partnerkirikud traditsiooniliselt ka ühe peateema kohta ettekande.
Oluline on omavaheline dialoog
«Eelmisel kohtumisel Lõuna-Aafrikas arutleti kristliku hariduse üle, on arutletud ka kiriku juhtimise teemadel,» selgitab Viilma. «Sel aastal räägiti Kristuse kuulutamisest multireligioosses ja kiiresti muutuvas maailmas ning sellega seotud väljakutsetest. Teemade valik sõltub teatud määral ka võõrustava maa oludest.
India on väga multireligioosne ja -kultuurne maa. Seal on tugev hinduistlik rahvausk, millega on segunemas hindu fundamentalistlikke jooni. Isegi riigi parlamendis on esindatud hindu fundamentalistlik erakond. Väga tugev on muslimi kogukond. Omajagu on ka kristlasi, kes on sinna jäänud koloniaalajast. Nende hulgas domineerib katoliiklus, protestantlust esindab peamiselt anglikaani kirik. Meie partner ongi seal anglikaani kirik.»
EELK-poolse ettekande oli koostanud peapiiskop Andres Põder, kes kahjuks tervise tõttu ei saanud ise osaleda. Selle esitas kantsler Viilma. «Peaettekandja oli India Karnataka provintsi Ühinenud Kristliku Foorumi peasekretär, jesuiidist preester Ronnie Prabhut, kes jõudis huvitava järelduseni: tegelikult ei olegi enam suurt vahet, millist religiooni keegi esindab. Kõik usklikud inimesed, olgu nad siis hinduistid, muslimid või kristlased, on siiski teel Jumala poole ja nad on õigel teel. Oluline on pidada omavahelist dialoogi.
Multireligioosses Indias aitab selline lähenemine ka üksteisega paremini läbi saada. Maailma kontekstis on muidugi ka hoopis teistsuguseid lähenemisi ja ega meie arusaamad ka sellele väga lähedased pole.»
Eestlaste uskmatust ei mõisteta
Urmas Viilma arendas ettekandja mõttekäiku edasi Eesti näite varal. «Mul oli võimalus natuke intrigeerida. Kui me räägime India kontekstis multireligioossusest, ja ettekandja kinnitusel ei ole Indias mittereligioosset inimest olemas, siis on seal ka igal inimesel olemas oma jumalapilt. Ja hinduistlikke jumalusi on 300 000 ringis!
Küsisin, kas Eesti olukorras, kus kaks kolmandikku rahvast ei ole ennast religiooniga sidunud ja on selle suhtes pigem negatiivsed, on ka nemad teel Jumala poole.
Ettekandja ütles, et ta ei suuda endale üldse ette kujutada sellist ühiskonda, kus inimesed ei olegi religioossed. Kujutleda ennast inimesena, kellel puudub usk, oleks kõige pimedam pimedus ja kõige lootusetum lootusetus. See kõlab hinnanguna Eesti oludele ja see ei ole meile lohutav.
Mentaliteet, mida ma olen ka koolis õpetades kohanud – enesestmõistetav Jumala eitamine – ei ole maailma kontekstis mõistetav. Eestlane, uhkustades oma mitteusklikkuse ja suure sekulariseeritusega, on maailma mõistes pigem oma puuduste eksponeerija. Eestlased võiksid oma uskmatust hoopis häbeneda, mitte sellega edvistada.»
Urmas Viilma andis EELK nimel India piiskopile J. Prabhakara Raole, kes siirdub käesoleva aasta kevadest emerituuri, üle EELK koostöömedali. Järgmine partnerkirikute kohtumine on kahe aasta pärast Saksamaal Kasselis, Kurhessen-Waldecki kiriku peakorteris. EELK oli võõrustaja 2006. aastal, kui taoline kohtumine toimus Tallinnas.
Tiiu Pikkur
Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku partnerkirikud
Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
Lõuna-India Kirik
Evangeelne Luterlik Kirik Kõrgõzstani Vabariigis
Evangeelne Luterlik Kirik Namiibia Vabariigis
Saksakeelne Evangeelne Luterlik Kirik Namiibia Vabariigis
Evangeelne Luterlik Kirik Lõuna-Aafrikas