Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mälestati riigivanemaid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Vastupanuvõitluse päeva jumalateenistusel Tallinna Püha Vaimu kirikus. Foto: Tiiu Pikkur

Vastupanuvõitluse päeval, 22. septembril mälestati Tallinna Püha Vaimu kirikus pidulikul jumalateenistusel Eesti riigivanemaid.
Mälestusteenistusest võtsid osa president Toomas Hendrik Ilves, president Arnold Rüütel ja pr Ingrid Rüütel, kohal olid riigikogu ja kaitseväe esindajad, vabadusvõitlejad ja linnakodanikud. Teenisid peapiiskop Andres Põder (jutlus), õp Valdek Johanson ja usuteaduse üliõpilane Marie-Christine Väli. Muusikaga teenisid Tõnis Mägi ja Kadri Ploompuu, kõneles Trivimi Velliste.
Konstantin Päts, Otto August Strandman, Jaan Tõnisson, Ado Birk, Ants Piip, Juhan Kukk, Friedrich Karl Akel, Jüri Jaakson, Jaan Teemant, August Rei, Kaarel Eenpalu, Jüri Uluots, Aleksander Warma, Tõnis Kint, Heinrich Mark ja Lennart Meri on mehed, keda võib pidada riigivanemateks, ehkki nende ametinimetused on olnud erinevad – peaminister, riigivanem, riigihoidja, president, vabariigi valitsuse peaminister presidendi ülesandeis. Kümme hukkusid või hukati ning mõnegi täpne surmaaeg ja matmiskoht on tänaseni teadmata. Viis kandsid paguluses pikki aastakümneid omariikluse sümboolset tuld. Ja ainult üks – Lennart Meri on maetud vabas Eestis.
Esimene vastupanuvõitluse päeva jumalateenistus peeti 2006. aastal Tallinna Toomkirikus. Mälestusjumalateenistus on järjepidevuse kandjana muutumas traditsiooniliseks mälestuspäeva tähistamiseks.

Tiiu Pikkur