Maarjalaulude festival jagas veidike valgust
/ Autor: Mari Paenurm / Rubriik: Uudis / Number: 22. september 2010 Nr 37 /
Juba kolmandat aastat peeti Narvas maarjalaulude festivali, mis sedakorda kandus kontsertidega ka Eestimaa teistesse paikadesse.
Nagu tunnistas ettevõtmise peakorraldaja, Narva Aleksandri koguduse kirikumuusik Tuuliki Jürjo, tuli talle arusaam ja teadmine sellise festivali korraldamisest iseenesest kätte ja õnneks on olnud ka palju toetajaid, kes tahtnud muusikalist head sõnumit edasi anda.
Muusika kui integratsiooniprojekt
Käesoleva aasta maarjalaulude festival sai hoo sisse 8. septembril, ussimaarjapäeval ehk Maarja sünnipäeval, nii Narvas, Tartus kui Järva-Peetris, kus Tuuliki Jürjo, Anneli Klausi ja Siret Heinaste eestvõttel kõlas erinevate kooride esituses Jürjo uudisteos «Maarja missa».
Laupäeval, 11. septembril kogunes Narva Aleksandri kirikusse ligi paarsada lauljat, esindatud olid koorid üle Eesti, kaasa tegi ka hulk muusikakollektiive Narvast. Esitati Maarjale pühendatut – oli nii gregooriuse koraale, euroopalikku klassikat, eesti nüüdismuusikat kui ka veidi kergemas žanris koorilaule. Ühendkoori esituses kõlasid E. Elgari ja U. Sisaski teosed.
Narva Aleksandri koguduse tööd eestluse ja kohaliku kultuurielu edendamisel on raske ülehinnata. Muusika kaudu on leitud ühine keel ka paljude vene keelt kõnelevate kollektiividega, kes saavad pühakojas oma õpitud repertuaari esitada. Narvas on väga palju ingerlasi või ingeri sugemetega elanikke, kes peavad oluliseks ka luterliku traditsiooni jätkumist oma (usu)elus.
Veidikene valgust läbi laulude
Repertuaarist kõneldes rõhutab Tuuliki Jürjo, et muusika kirjutamine on tulenenud praktilisest vajadusest. «On läinud vaja lugusid mu oreliõpilastele, laule esitamiseks – ja nii on nad ka tulnud,» kõneleb aukartust äratava kogemuse ja repertuaaripagasiga muusik.
Festivali suur kontsert kirikus lõppes meeldivalt – viimased kümme aastat tegutsenud Aleksandri koguduse ansambel Alfa ja Omega esitles oma uut plaati «Veidikene valgust». Tuuliki Jürjo sõnul on nende ansambel ainuke eestikeelne täiskasvanute muusikakollektiiv Narvas. «Eks me oleme pidanud arvestama, et inimesed liiguvad, noored lähevad sageli teise linna õppima.» Nii ongi tegutsemisaja jooksul teinud Alfas ja Omegas muusikat ligi 60 inimest, pakkudes kuulajaile väga eripalgelist vaimulikku repertuaari.
Tuuliki Jürjo, kes inspiratsiooni tabades ja aega jagades ka muusikat kirjutab, loodab, et maarjalaulude festival leiab edaspidi veelgi laiemat kõlapinda ning muusikast innustuvad ka teiste koguduste koorid.
Mari Paenurm