Luterlike kirikute juhid kohtusid Riias
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 17. detsember 2003 Nr 51 /
Peapiiskop Jaan Kiivit osales 30. novembril ja 1. detsembril Riias toimunud Baltimaade luterlike kirikute piiskoppide kohtumisel.
Baltimaade luterlike kirikute juhid kohtuvad aastas vähemalt korra või paar, viimati 25.–26. septembril Peterburis Luterliku Maailmaliidu korraldatud regionaalkonverentsil, kus koos Ingeri kiriku, Evangeelse Luterliku Kirikuga Venemaal ja teiste riikides juhtidega arutati läinud suvel Winnipegist Kanadas toimunud Luterliku Maailmaliidu täiskogu mõjusid siinsele piirkonnale ja omavahelist koostööd.
Seekord Riias toimunud kohtumise ajendiks oli Läti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi Janis Vanagsi ametisse seadmise kümnes aastapäev, mille puhul toimus 30. novembril pidulik jumalateenistus Riia toomkirikus.
Mitteametlikus lõunalauas andis peapiiskop Janis Vanags ülevaate Läti kiriku muredest. Lätis on probleemiks üle mitme aasta koos käiv suur kirikukogu (üle 300 inimese), kust valitakse kirikuvalitsusse ka juhuslikke ja kirikus tundmatuid inimesi. Selle vältimiseks püüab kirik vähendada vahemaad kirikuvalitsuse ja kohalike koguduste vahel ning plaanitakse muudatusi kiriku juhtimisstruktuuris.
Selliste kohtumiste suurimaks kasuteguriks peab Kiivit omavahelise informatsiooni jagamist olukorrast siinses regioonis: «Üldiselt on tajutav, et see keskkond, kus kirikul praegu tuleb töötada, muutub kõikjal, mitte ainult meie lähinaabruses, vaid ka Euroopas ja mujal maailmas. See tingib vajaduse järele mõelda kiriku rollist ja kiriku ülesannete järjekorrast ressursside vähesuse korral.»
Kiiviti hinnangul tihenevad praegu kontaktid luterlike kirikutega Kesk- ja Ida-Euroopas: «Selle aasta alguses alustas Bratislavas tööd Luterliku Maailmaliidu harukontor. Meil ei ole sellega veel eriti kontakte olnud, kuid harukontori asutamise mõte oli tihendada Kesk- ja Ida-Euroopa luterlike kirikute koostööd.»
Eesti luterlik kirik on selles regioonis erandlikul positsioonil, sest luterlik kirik on Eestis suurim, kuid Kesk- ja Ida-Euroopa riikides ollakse enamasti vähemuses. «Kui ollakse vähemuses, siis otsitakse tuge naabritelt ja sõpradelt,» lisab Kiivit.
EELK peapiiskopi töögraafik on jõulukuul tihe, 11. detsembril osales ta EELK pensionil olevate vaimulike, nende abikaasade, vaimulike leskede ja kirikumuusikute jõulupeol, 14. detsembril oli peapiiskop Helsingis Eesti Suursaatkonna jõulujumalateenistusel Alppila kirikus. Peapiiskop teenib ka jõululaupäeva, 24. detsembri jumalateenistusel Jõelähtme kirikus, mille ülekanne ETVs algab kell 17.
Eesti Kiriku lugejatele soovib peapiiskop Jaan Kiivit jõulukuuks: «Ärge laske oma silmi sellest kirevast maailmast pimedaks teha, leidke aega süveneda sellesse, mida Jumal meile, eelkõige Jeesuse näol, teinud on.»
Alar Kilp