Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Pühakodade programm jätkub
Kümme aastat kestnud pühakodade programm sai jätku, kui kultuuriministri ametis olnud Rein Lang 29. novembril allkirjastas jätkuprogrammi aastateks 2014–2018. Uuel perioodil pööratakse suuremat tähelepanu kasutuseta või vähese kasutusega väärtuslikele pühakodadele ja neis leiduvate väärtuste säilitamisele.
Eelisjärjekorras lõpetatakse programmi raames alustatud, kuid pooleli jäänud tööd. Projektide rahastamisel hinnatakse pühakoja avariilisust, kultuuriväärtuslikkust, kaasfinantseerijate olemasolu. Kõnesolevas etapis plaanitakse programmi rohkem kaasata rahvusvahelisi konsultante ja partnereid, s.o omavalitsusi ja kohalikke huvigruppe.
Programmi selle etapi märksõnadeks võiks olla kogukonna sidusus – otsitakse lahendusi, kuidas kirikud pärandi kandjana säiliksid ja saaksid tugevdada kogukonna identiteeti ka nende inimeste seas, kes aktiivselt kirikus ei käi.
2014. aasta eelarvest on kultuuriministeerium kavandanud pühakodade toetuseks 722 800 eurot, taotlus on esitatud 60 pühakojale ühtekokku 2,4 miljoni euro ulatuses. Programmi koordineerib muinsuskaitseamet.

Hiiumaa kalmistud ESIKAAS_Ülevaade Hiiumaa kalmistutest
1987. aastal asutatud Hiiumaa muinsuskaitse selts on viimasel ajal agaralt korrastanud saarel asuvaid kalmistuid ning uurinud, kus need üldse asuvad ja missugune on nende seisukord.
Saadud materjali vormistas raamatuks Vello Kaskor. Saarel paiknevast 19 matmiskohast pole kõik enam kasutusel, vahel on piiri kalmistu ja kirikuaia vahele raske tõmmata.
Selts esitleb raamatut «Hiiumaa kalmistud» (fotol) kolmapäeval, 18. detsembril kell 17 Hiiumaa muuseumi pikas majas Kärdlas Vabrikuväljak 8. Kavas on ka kalmistuteemalised ettekanded. Edaspidi on plaanis tutvustada juba konkreetseid matmispaiku.