Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Otepääl on põhjust tähtpäevi meenutada

Tänavu möödub 905 aastat Otepää esmamainimisest ja 85 aastat linnaõiguste kinnitamisest. Nimelt on Novgorodi leetopissis aastast 1116 kirjas, et vürst Mstislav läks tšuudide vastu ja vallutas neljakümne pühaku päeval, s.o 9. märtsil Medvežja golova. Sõjakäike Otepääle korraldati korduvalt, mis viitab sellele, et linnust peeti toona oluliseks keskuseks.  

Teada on, et aastal 1638 asus Otepääl kirik, kuigi praegune pühakoda on üle kahesaja aasta noorem ja vanust vaid üle saja aasta. Paik on Eesti ajaloos teadagi oluline. Linnaõigused sai Otepää, mida üle poole sajandi tunti kui Nuustaku alevikku, 1. aprillil 1936.

Toetust mittetulundusühingutele

Kohaliku omaalgatuse programmi kevadvoor avanes 1. aprillist ja sihtasutustel ning mittetulundusühingutel on taas võimalus oma tegevuseks toetust küsida. Maksimaalne toetussumma on kuni 4000 eurot ühe projekti kohta, taotlemise tähtaeg on 30. aprill, annab teada rahandusministeerium.

Kogukondi toetatakse piirkonna arendamisel kokku umbes 1,25 miljoni euroga, ütleb riigihalduse minister Jaak Aab. Näiteks võib toetust saada, et rajada külaplats või mänguväljak. „Arvestades COVID olukorda võiks sel aastal olla leidlik ja mõelda ajutiselt rohkem sellistele projektiideedele, mis aitaksid tugevaid kogukondi hoida ja arendada ka ilma füüsiliselt kokku saamata,“ on minister öelnud.

Peidus pärand

Muinsuskaitseamet kutsub noori enda ümber olevat ajalugu märkama ja ka teistele tutvustama ning on selleks ellu kutsunud konkursi. Selleaastane konkurss kannab teemat „Peidus pärand“, kutsudes avastama tundmatut, ent kohalikul tasandil suurt tähtsust omavat lugu. „Igal paigal ja kogukonnal on oma lugu ning igal pool leidub pärandit, mille üle uhkust tunda ja millest ka teistele jutustada,“ ütleb muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie. Olgu selleks vana ja põnev hoone, mõni tarbeese, pildikogu, arheoloogiline või looduslik pühapaik.

Teada antakse, et lugude jutustamise vorm on vaba ja tähtis on loo edastamise loovus. Lugusid saab esitada 31. maini, võitjad selguvad septembri teisel nädalal. Rohkem infot leiab muinsuskaitseameti kodulehelt.