Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 28. märts 2018 Nr 14/15 /
Leinamaja Rannamõisas
Rannamõisa kalmuaeda kerkis 20. sajandi alguses kirik ja selle lähedal, vana leinamaja kõrval algas jaanuaris uue leinamaja ehitus. Uus leinamaja on mõeldud ilmalikeks talitusteks ja tegu on valla ettevõtmisega.
Õnnelik juhus on viinud aastal 1902 avatud kalmistu laienemiseni ja leinamaja ehituseni. Koguduse õpetaja Aare Kimmeli sõnul kogudus erastamise ajal surnuaeda tagasi ei tahtnud, sest selle hooldamine käinuks üle jõu. Tal on hea meel, et elu läheb edasi.
Hoones on abiruumid kalmistu töötajatele, kantselei kalmistute juhatajale, lisaks saab seal korraldada peielauda. Hoone on projekteerinud arhitekt Reio Avaste, ehitab kohalik ettevõte Tabasalu Meistrid OÜ. Leinamaja peaks valmima suvel.
Väike-Maarja kiriku orelil tuleb tähtpäev
Tänavu möödub Väike-Maarja kiriku oreli (fotol) ehitusest 170 aastat. Pill kuulub kümmekonna Eesti vanima oreli hulka ja see on valminud aastal 1848 esimese eestlasest orelimeistri, Simuna kiriku köstri Villem Normanni venna Gustav Normanni (1821–1893) tööna.
Koguduse kunagise õpetaja August Laumetsa abikaasa Helleni mälestuste järgi oli orel 1950ndatel häälest ära ja puudus osa vilesid, aga ajas asja siiski ära.
Mängukõlbmatuks muutus pill 1990ndate alguses, aga 2005. aasta augustis rõõmustas kogudus lõpuks selle üle, et pill pärast remonti taas mängis. Pilli pühitses 11. septembril peapiiskop Andres Põder.
Möödunud aastal peeti Lääne-Virumaal esimest korda Gustav Normanni nimelist rahvusvahelist orelifestivali.
Ettevalmistused tänavuseks festivaliks käivad ja kindlasti pööratakse festivaliga tähelepanu ka Väike-Maarja orelile, ütleb korraldaja, Simuna koguduse organist Ainar Ojasaar.