Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 1. veebruar 2017 Nr 5 /
Rootsi kirik kahaneb
Eelmisel aastal lahkus Rootsi luterlikust kirikust ligi 86 000 inimest ehk rohkem kui kunagi varem.
Peapiiskop Antje Jackelén ütles agentuurile TT, et see uudis on murettekitav, aga mitte üllatav. Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et Rootsis osaleb üha vähem inimesi ka teiste ühiskondlike organisatsioonide tegevuses ning pealegi kaotavad luterlikud kirikud liikmeid teisteski Põhjamaades.
Rootsi Raadio hinnangul võis kiriku liikmeskonna hüppelisele vähenemisele aga kaasa aidata mullu lahvatanud skandaal seoses sellega, et mõnes koguduses kulutati liikmemaksudest saadud raha luksuslikeks välisreisideks.
2000. aastal, kui luteri kirik kaotas riigikiriku staatuse, oli Rootsi rahvastikust luterlasi 82,9%. Praeguseks on neid alla 2/3, 2030. aastaks aga langeb luterlaste osakaal tõenäoliselt alla poole.
Reformatsiooniaineline kunstinäitus Riias
Lätis kavatsevad Läti ülikool, riiklik kunstimuuseum ja rahvusraamatukogu tänavu korraldada mitmeid üritusi reformatsiooni alguse 500. aastapäeva tähistamiseks.
Esimene neist on kunstinäitus „Reformatsioon 500. Lääne-Euroopa graafika XV–XX sajandil“, mis avati Riia börsihoones (pildil) asuvas kunstimuuseumis 21. jaanuaril. Muu hulgas võib seal näha töid sellistelt meistritelt nagu Martin Schongauer, Lucas Cranach vanem, Albrecht Dürer, Gustave Doré ja Otto Dix. Näitus on avatud 12. märtsini.
Üleskutse Iraagi kristlaste toetamiseks
Iraaki külastas 20.–24. jaanuarini Kirikute Maailmanõukogu (KMN) delegatsioon, mida juhtis peasekretär Olaf Fykse Tvitt. Tutvuti sealsete kristlaste ja jeziidide olukorraga ning kohtuti Iraagi ja Kurdistani võimuesindajatega.
Delegatsiooni esindajad nentisid, et hoolimata edusammudest sõjas ISISe vastu on usuliste vähemuste tulevik Iraagis ebakindel. Miljonid on oma kodudest põgenenud ega pea tagasipöördumist ikka veel turvaliseks. KMN kutsus nii Iraagi võime kui rahvusvahelist üldsust tegema kõik, et Iraagi kristlasi ja jeziide toetada.