Lühiuudised

OveSander_raamatu_kaasMõtted said kaante vahele
Peapiiskopikandidaat Ove Sander on välja andnud raamatu «EELK: sisse- ja väljavaateid» (fotol).
Ajendiks avaldada oma viimase aasta kirjutised ja kõned ühiste kaante vahel sai peapiiskopikandidaatide debatt Põltsamaal.
Raamat võimaldab lähemalt tutvuda Ove Sandri mõtetega teemal, millele pealkirigi viitab. Raamatusse on kogutud ka vastused Tallinna praostkonna sinodil esitatud küsimustele, samuti ajalehtede Eesti Kirik ja Metropoolia küsimustele, kus ta jagab oma arvamust kiriku ühtsusest, koguduste materiaalsest toimetulekust, peapiiskopi ametist, kiriku kuuldavusest ühiskonnas.
Võiks öelda, et 80-leheküljeline raamat on pühendatud Issandale ja tema teenimisele – kõik mõtted on ju suunatud armu ja usu süvendamisele.
Autori läbitunnetatud jutlustest, kõnedest ja kirjutistest kumab läbi austus ja armastus kaasteeliste vastu, hea kirikuelu tundmine, millele on andnud aluse teenimine maa- ja linnakoguduses.
Peale koguduseõpetajana teenimise on Ove Sandril kogemus assessori ametist ja kiriku kõrgkooli juhtimisest.
Soovijad peaksid raamatut küsima autori käest. Ka need, kes kohtumisele ei jõudnud, aga peatselt kirikukogul uut peapiiskoppi valima hakkavad.

Nõo kirikust leiti maalingud
13. sajandist terviklikult oma algkuju säilitanud ühest Lõuna-Eesti imposantsemast kirikust leiti Eesti kunstiakadeemia tudengite praktika käigus omapärased maalingud.
Kuigi siseuuringuid tehti ka kaks aastat tagasi, ei pääsetud siis ligi 13 meetri kõrgusele ja võlvipäistes asuvad dekoorid jäid toona avastamata. Tänavusi uuringuid juhatasid Anneli Randla, Hilkka Hiiop ja Merike Kallas.
Analoogide puudumise tõttu ei osata leitud taimornamentide ja kujundite lisamise aega kindlalt väita, ent oletatakse, et need pärinevad Poola-Rootsi sõja järgsest ajast 17. sajandist.