Leiva küpsetamisest trükkimiseni
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudis / Number: 23. veebruar 2016 Nr 9 /
Riigi sünnipäeva võib tähistada õige mitmel moel, ideedest inimestel juba puudu ei tule. Eks see algab lipu heiskamisega, rahvuslipu heiskamist päikesetõusu ajal Pika Hermanni torni saab rahvusringhäälingu vahendusel jälgida ETV kanalil kell 7.30. Pärast meeleolukaid vahepalasid saab kell 8.55 televaataja osa pärgade asetamisest vabadussõja võidusamba jalamile ja kell 10 oikumeenilisest jumalateenistusest Tallinna Püha Neitsi Maarja Piiskoplikus Toomkirikus. Jutlustab EELK peapiiskop Urmas Viilma. Kaasa teenivad Eesti Kirikute Nõukogu president emeriitpeapiiskop Andres Põder, Tallinna praost Jaan Tammsalu, Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru, Sidney Jaani koguduse õpetaja Meelis Rosma ja Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute vaimulikud. Laulavad Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor, Tallinna Püha Vaimu koguduse kammerkoor, Viimsi koguduse kammerkoor, Toomkoguduse koor Laudate Dominum.
Suurema elamuse saab aga kindlasti kodukoguduse jumalateenistusel osaledes. Ei julge kinnitada, kas päris igas Eestimaa paigas järgneb jumalateenistusele mälestushetk ja pärja panek kohalikule mälestussambale, aga siiski usun, et nii see on.
Keskpäev toob kaitsejõudude paraadi, riiklike teenetemärkide üleandmist võib vaadata kell 16.15 ning president Toomas Hendrik Ilvese ja Ieva Ilvese vastuvõttu Estonia kontserdisaalis kell 19.15.
Aga riigi sünnipäeva hakatakse tähistama juba varem ja see kestab rohkem kui ühe päeva. Näiteks juba läinud reedel algas Eesti Põllumajandusmuuseumis riigi sünnipäevale pühendatud kokakool, kus õpitakse valmistama peolauale sobivaid toite, milles on kasutatud rahvusvilja rukist. Paljudes kohtades toimub peredele erinevaid ettevõtmisi. Tallinnas kutsutakse vabaõhumuuseumi, Tartus Tiigi seltsimajja ning trüki- ja paberimuuseumi, kus ühtlasi märgitakse 200 aasta möödumist pärisorjuse kaotamisest.
Rita Puidet