Lauluga Euroopa päevale
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 23. veebruar 2005 Nr 8/9 /
Rohket saksa külalislahkust sai kogeda Pärnu Eliisabeti koguduse koor, külastades 5.–14. veebruarini Kurhessen-Waldecki maakiriku Wolfhageni kirikuringkonda.
Kümne tiheda päeva jooksul tutvuti Pärnu praostkonna sõpruspiirkonna tegevusega: käidi erinevates kirikutes, uuriti kiriklike töövaldkondade elu ning külastati piirkonna suurimat tööstusettevõtet, Volkswageni tehast.
Nende päevade sisse mahtusid ka pidulikumad üritused. Pärnu praostkonna delegatsiooni võttis vastu Kurhessen-Waldecki piiskop Martin Hein ja delegatsiooni sealviibimise eelviimasel päeval, kui kohale oli jõudnud peapiiskop Andres Põder, viibisid lisaks temale koori esindajad Wolfhageni linnapea vastuvõtul, kus laulis ka ansambel Filiae Ecclesiae.
Põhiosa koori Saksamaa külastusest moodustasid kontserdid. Eliisabeti segakoori dirigentide Tiiu Künnapase ja Jaanus Torrimi juhatusel lauldi peamiselt eesti muusikat tutvustades suvisel vaimulikul laulupeol lauldavat repertuaari. Cyrillus Kreegi seatud vaimulike rahvaviisidega astus üles Filiae Ecclesiae.
Kontsertidel astus veel üles Wolfhageni kirikuringkonna segakoor Eestis pool aastat töötanud kantor Bernd Geiersbachi juhatusel. Tema mitmekesisest muusikatööst andsid tunnistust erinevad orkestrid, mis samuti kontsertidel kaasa lõid. Eestlastele kindlasti enam üllatust ja äratundmisrõõmu pakkus Geiersbachi läbikomponeeritud variant Eesti hümnist, mida ärasõidule eelnenud jumalateenistusel mängiti.
Lapsed on tulevik – aga milline?
Üheks reisi kõrgpunktiks ning sakslastele palju ettevalmistustööd maksnud üritus oli Kurhesseni kiriku Euroopa-päev. Varem diasporaapäeva nime kandnud sündmus oli sakslaste sõnul end ammendanud, sest mitmest varem diasporaapiirkonnaks olnud riigist sai vahepeal laienenud Euroopa.
Mis ei tähendanud siiski seda, et päeva külalised oleksid olnud ainult Euroopast – kristluse laialipillatuid esindajaid oli Wolfhagenisse tulnud nii Kirgiisiast kui ka Valgevenest.
Euroopa-päev kandis sellel aastal nime «Lapsed Euroopas». Mitu ettekannet tutvustasid laste olukorda erinevates piirkondades: nii Venemaal, Poolas kui ka mujal. Kõrgetasemelisim ettekanne oli Hesseni eurosaadikult härra Nassauerilt, kes kõneles europoliitikute tehtavast tööst laste vaesuse vähendamisel. Mitu kõnelejat puudutas Moskva ning Ukraina tänavalaste elu, sama teemat laiendati ka õhtusel Euroopa-kontserdil, kui koguti ka raha Tšernobõli katastroofi läbi kannatanud perekondade laste abistamiseks.
Eesti on paljudele armas
Euroopa-päeval oli igal esindatud maal ning erinevatel abiorganisatsioonidel, sh nt Gustav-Adolf-Werkil, omad stendid, mille ümber toimusid hiljem huvilistele rühmatööd. Eesti laua eest kandis hoolt Saksamaal töötava eesti pastori Merike Schümers-Paasi abikaasa Michael Schümers.
Vestlusringis osalesid peapiiskop Andres Põder ja veel mõni Eesti delegatsiooni liikge Pärnu Eliisabeti kogudusest. Eestlaste rõõmuks suureks paisunud huviliste rühm koosnes inimestest, kellel kõigil oma suhe Eestiga: kes oli siin viibinud ühe korra, kes lugematuid kordi. Kuid kõik nad olid nagu ühe pisikuga nakatunud – neile avaldas muljet eestlastele omane püüd hoida kinni oma kultuurist, eripärast ning ajaloolisest mälust.
Kristel Neitsov