Kristlastel on suhtlev identiteet
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 23. märts 2005 Nr 13/14 /
Prantsusmaal Strasbourgis 10.–13. märtsini toimunud Kristliku Kommunikatsiooni Maailmaliidu (WACC) Euroopa assambleel räägiti kristliku meedia uutest ülesannetest Euroopas.
Uued kohustused seisavad meedia ees lähtuvalt eurooplaste erisugusest identiteedist. Assambleel arutati Prantsuse moslemite pearättide küsimust, kõneldi Itaalia avalikest krutsifikside eksponeerimisest, Saksamaal üha enam levinud religioossete elementide kasutamisest kunstis ja Hollandi muutunud suhtumisest tolerantsi pärast filmimees Theo van Goghi tapmist.
«Kui Eesti usuline maastik muutub kirevamaks ja suureneb näiteks islami kogukond, siis on meil Lääne-Euroopa riikide kristlaste kogemustest palju õppida,» leidis konverentsil Eestit esindanud Eesti Raadio toimetaja Meelis Süld.
Osalejad rõhutasid, et identiteet on võimas jõud ühiskondade ühendamisel, kuid sellel on eeldusi saada ka eraldavaks asjaoluks. Euroopa kultuuriline maastik on tarvis ümber mõtestada. «Me peame õppima nägema seda nii, nagu teised näevad, ja kuulama tähelepanelikult üksteise lugusid,» seisab assamblee raamkokkuvõttes.
Elame erinevate religioonide keskel
Meelis Süldi üllatas tema sõnul heas mõttes see, kui loomulikuna võeti kohtumisel kristlaste läbikäimist teiste maailma religioonide esindajatega. «Väärtustati üksteisemõistmist, ühiseid eesmärke, aga samas ka oma usku ja identiteeti,» nimetas ta.
Kolmepäevane kohtumine koosnes peapresentatsioonist, kus esines dr Hans Ucko Kirikute Maailmanõukogu religioonidevaheliste suhete osakonnast, ning kahest ümarlauast osalejatega viieteistkümnest Euroopa riigist. Kokku võttis assambleest osa 50 kirikliku ja ilmaliku meedia esindajat.
Assamblee valis 12liikmelise juhtiva komitee, mille presidendiks sai Piet Halma (pildil) Hollandist. Asepresidendiks valiti soomlane Juha Rajamäki ja sekretäriks Luca Negro Šveitsist.
Komitee liikmeks valiti ka Meelis Süld, kes loodab, et saab oma raadiotöö kogemustele toetudes kaasata WACCi töösse selle ala kristlikke ajakirjanikke nii Eestist kui ka naaberriikidest.
«Organisatsioonis on praegu väga tugevalt esindatud visuaalse meedia spetsialistid, kuid tegelikult pole kusagil piiritletud WACCi tööd elektroonilise meediaga või isegi massimeediaga – konverentsidele ja koolitustele on oodatud kõik, kelle erialaks on kristlik suhtlus mistahes valdkonnas,» täpsustas Süld.
Kristel Neitsov