Koostöövõimalustest omavalitsustega
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Uudis / Number: 13. märts 2013 Nr 12 /
Kas riik võiks anda raha kirikliku noorsootöö heaks? Vastus on: muidugi. Ainult kuidas?
Veebruarikuu viimasel päeval kogunes Tartu maavalitsuse saali Tartumaa vallajuhte ja koguduste õpetajaid ning tublisid aktiivliikmeid. Koosoleku eestvedaja EELK diakooniatalituse juhataja Avo Üprus, kes püüab igal viisil tihendada ideid vallajuhtide ja koguduste vahelises koostöös, oli kutsunud esinema Tartu ärinõuandla spetsialisti Asso Uibo ja PRIA inspektori Maarja Soku, kes põhitöö kõrvalt on Rannu koguduse õpetaja.
Et elu maal välja ei sureks, selleks pingutavad tihtipeale kohaliku omavalitsuse inimesed ühistöös koguduste tegusamatega ja mõnel pool ametid lausa kattuvad. Niisiis polnud sel koosolekul tegu uudisleiuga. Aga selgus, et ikka oleks veel uusi võimalusi, sest rahaallikad ja teave rahastamise teede kohta erineb mõnevõrra kiriklas ja vallavalitsuses.
Infot peaks jagama ja ühtlustama, see oli üks põhisõnum. Koguduste projektid, mis mõnikord on ju isegi 2–3 aasta pikkused, tooksid valda raha, tööd ja võimalusi juurde. Ajutiselt? Aga seegi parem kui mitte midagi.
Tartu ärinõuandla nõustab soovijaid tasuta küllalt suures ulatuses, eriti palju kasu on siis, kui tulija juba täpsemalt teab, mida tahab: kas luua MTÜd, OÜd, taotleda raha kindlal otstarbel.
Sama lugu on nt PRIA Leader-programmiga – selle tingimustega kursis olija võib olulist abi saada. Selgub, et õigesti toimetades saaks näiteks pühapäevakooli laagri jaoks Leaderilt raha.
Kerkis küsimus, kas kogudus võiks samuti olla mõne kohaliku omavalitsuse arendusseltsi liige. Võibolla see lihtsustaks asjaajamist.
Vallajuhtide arvamusi kõlas: üsna raske on kirikut käsitleda MTÜna. Ja veel: usuõpetuse alget on vaja väärtuste kasvatamisel. Ivar Tedrema Kambjast: «Pean oluliseks, et õpetaja elaks kohapeal. Väga head tööd tegime koos õpetaja Kristjan Luhametsa ja koolidirektor Madis Linnamäega. Kahju, et nad Kambjast lahkusid.»
Juune Holvandus