Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

«Kõlage, kõlage..!»

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Koos avalauluga «Kõlage, kõlage, hüüdjad hääled, võimsal väel!» kõlas läinud aasta viimasel pühapäeval, 28. detsembril Risti kirikus võimsalt orel.
Kontsert-jumalateenistus oli tänutäheks oreli valmimise eest. Orel helises Andres Uibo ja Pille Metssoni käe all, kaasa tegi Eve Erik viiulil. Teenis Risti koguduse õpetaja Annika Laats.
Vana ja auväärne sai uue hääle
Risti kiriku 1852. aastal valminud orel on Eesti oreliehituse meistri Gustav Normanni üks vanemaid säilinud pille, mille annetas kirikule Vihterpalu mõisnik Gustav von Knorring. Eelmise sajandi algul lisati orelile kõla rikastamiseks kaks pedaaliregistrit, mille paigutus tegi aga oreli hooldamise ja häälestamise keeruliseks ning pikka aega ei pääsenud pilli parandama.
Nüüdse remondiga viidi pedaal oreli taha, algsele kohale asetati manuaal ja taastati luust klahvikatted. Põhjaliku uuenduse tegid läbi puitviled, nahatati ventiilid, puhastati traktuur. Suure töö tegi ära OÜ Olev Kentsi Orelitöökoda. Orelimeister Olev Kents lubas pillil veel terve järgmise aasta silma peal hoida, sest talvel külmaga ei ole võimalik orelit korralikult häälestada.
Annetajate abiga
Et oreli remondi jaoks raha koguda, avas Risti kogudus tarmuka õpetaja Annika Laatsi eestvõttel annetustelefoni, millest anti teada mitmete meediakanalite, sh ka Eesti Kiriku kaudu. 25kroonise telefoniannetusega toetas oreli remonti 1895 inimest ja nõnda laekus 45 924 krooni. Remondiraha koguti ka koguduse korraldatud kontsertidel ja jumalateenistustel, väga palju toetasid koguduse liikmed ja teised eraannetajad. Veerand vajaminevast rahast tuli Kultuurkapitalilt ja teine veerand Padise vallavalitsuselt. Orelitööde kogumaksumuseks kujunes 195 100 krooni.
Pühitsust vajame meie, inimesed
Jutluses rõhutas Annika Laats, et pühitsemist vajavad ennekõike inimesed, mitte asjad. Olgu orel küll kuninglik ja kiriklik pill, on seegi siiski vaid asi. Sestap polnud päikseline päev Ristil mitte niivõrd oreli taaspühitsemise sündmus, vaid ennekõike tänuteenistus, kus nii muusikas kui sõnas kiideti Jumalat ja tänati inimesi, kelle annetuste ja meistrikäe abiga korda sätitud vana orel aitab kuulajateni tuua Jumala Sõna.
Tänu pälvisid orelimeister Olev Kents, samuti Juhan Kilumets, kes ettevõttega OÜ Rändmeister oli korda teinud kiriku kooripealse, ja sajad annetajad.

Hille Karm