Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kohtusid maa ja linn

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Maapiirkondade koguduste edasine käekäik tegi sinodilisi üsna mõtlikuks. Mari Paenurm

Tartu praostkonna sinodil vaadati üle 2011. aasta jooksul tehtu, analüüsiti üldisemaid arenguid ning planeeriti edaspidist.

Et Tartu praostkonna töö ja kokkusaamiste koordineerimine on keeruline, tõdes oma sinodikoosoleku avasõnades ka praost Joel Luhamets. Praostkonda kuulub 20 kogudust, mis paiknevad suhteliselt suurel maa-alal, piirnedes põhjas Avinurme ja lõunas Kambjaga. Kahtlemata on suured erinevused linna- ja maakoguduste valikutes ja võimalustes.

Kirik ja riigi haldussuutlikkus
Maapiirkondade kirikuelu käib natuke taktis riigi üldiste arengutega, kus inimesed liiguvad suurematesse keskustesse ning noored ei tule enam tagasi. Nii näiteks on Tormas kohaliku õpetaja Mehis Puparti sõnul valla elanike arv viimase 20 aastaga vähenenud ligi kolmandiku võrra, Avinurmes aga maeti möödunud aastal surnuaeda 40 inimest, samas kui sünde oli 5. Avinurme koguduse vaimulik Rene Alberi tõdes ka, et olukorras, kus kohalik gümnaasium võib peagi muutuda põhikooliks, on see küsimus ka vaimuliku kuueliikmelisele perele – kuhu ja kuidas edasi?
Siiski püüdsid paljud leida mõne positiivse iva ka oma väikesest kogudusest ja anda piirkonnas oma kohalolekuga märku kiriku laiemast tähendusest. Probleem on tekkinud Kursi kogudusega, kus juba aastaid on aruanded esitamata ning riik on alustanud Kursi koguduse likvideerimist.

Inimesed, meie vara
Titulaarpraost Eenok Haamer Mustveest tõi omalt poolt välja vaimulike väsimise, üksioleku ja puudujäägid hingehoius. «Koolitused ja koosolekud ei asenda osadust,» tõdes ta ning lisas, et küllap peab igaüks leidma selle väikese osa, mida ta muuta suudab.
Võrreldes maapiirkondade vaimulike ellujäämiskursusega on Tartu linnas olukord numbrites parem, ehkki paljuski rapsib iga kogudus keset turumajandust omasoodu ning praostkondlikust koostööst suurt rääkida ei saa.
Nii nagu mujalgi Eesti kirikuis, on ka Tartu praostkonnas vaja tõsiselt tegelda laste ja noortega. Selle aasta üldkiriklikud noortepäevad saavadki teoks Tartu praostkonnas Kambjas ning osavõtt on ainult toiduraha eest.
Peapiiskop Andres Põder tõi oma kokkuvõtvas kõnes välja mõtte, et me ei saa otsustada, et kui sureme, siis kõik koos. «Me peame suutma leida koguduses ja kogukonnas need inimesed, kes on valmis ka kogudusetöös vastutust võtma,» sõnas kirikupea.
Ta meenutas, et sel aastal algavad koguduste uute juhtorganite valimised ning me peaksime juba praegu sellest kogudustes rääkima ja oma tööd planeerima.
«Kui meile on antud vabadus ja võimalused kuulutada, siis tulebki seda teha,» võttis peapiiskop jutu kokku.   
Mari Paenurm

Tartu praostkond
Hõlmab Ida-Viru, Jõgeva- ja Tartumaad ning Tartu linna
Kogudusi 20
Liikmesannetajaid 4716, neist Tartus 2974
Koguduseliikmeid kokku 24 839