Kogudustel ja praostkondadel on uued koduleheküljed internetis
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 30. märts 2005 Nr 15 /
Viimasel ajal on meie kiriku netiaadressile ilmunud mitu teadet uutest kodulehekülgedest. Küllap on see hea uudis neile, kes vajalikku infot enam arvuti vahedusel soovivad saada, ning innustuseks neile paljudele, kes veel uuendustega algust pole teinud või ennast interneti vahedusel seni üldse teadvustanud pole.
Praostkondadest on oma internetipõhist identiteeti avastamas Valga ja Viru, kogudustest on uuendused ette võtnud või esimesi samme tegemas Harju-Jaani, Pilistvere ja Tartu Maarja.
EELK 165 kogudusest on internetis üleval veidi üle kuuekümne. Enamik neist ei oma dünaamilist keskkonda ja seega on info vahetamine veidi keerulisem, mida ka kodulehekülgi uurides võime tõdeda – möödunud sündmused ja väheütlev ning -atraktiivne teave.
Praostkonnad
Neile kogudustele, kel oma koduleht puudub, on praostkondlik tänuväärseks esmatutvustuseks, ehkki tuleb kohe öelda, et kel ikka oma kodukas olemas, võiks sellelaadse vihje praostkonna omal anda – peajumalateenistuse ajast, kontaktandmetest või ka vaimuliku pildist jääb üksi väheseks.
Viru praostkonna kodulehekülg pakub hea tervikülevaate ning teemade ja linkide alajaotus on lihtne, selge ja arusaadav. Ka iga võõras peaks aimu saama, mis on EELK, mis osa on sellest praostkonnal, kes selle teenistuses töötavad ja kuidas praostkonnas on läinud (aruanded). Ilmse positiivse lisaväärtusena on ära toodud hulk häid jutlusi ning meedias avaldatud artikleid, samuti hakkavad silma kaunid ja heatasemelised fotod praostkonna kirikuhoonetest.
Valga praostkonna kodulehekülje tegijad on kommentaariks ära toonud, et see leht ei saa kunagi valmis. Väliselt esteetilise lehe info piirdub koguduste üsna lühikeste tutvustustega ning paistab, et oluline rõhuasetus on aruteludel, kus artiklite autorite mõttearendustele on kommentaare saatnud Toomas, Tiit, Vallo, Erik ja Elve.
Kogudused
Kes juba kodulehekülje tegemise ette võtnud, peaks selle visuaalse ja sisulise poole hoolega läbi mõtlema. Ei ole mõtet panna üles vanu uudiseid, kui need ei oma just ajaloolist või tulevikkukujundavat tähtsust. Ka võiksid kogudused olla usinamad oma ajaloo atraktiivsel esitlusel ning pildimaterjali lisamisel.
Uute lehekülgede puhul, mis vastselt avatud, on tunda kiirustamise märke ning õigekiri ei kannata kohati kriitikat.
Tõenäoliselt oleks soovitatav anda ülevaade õpetuslikest alustest, teenistustest ja talitustest, samuti töövaldkondadest ning inimestest, kes tööd teevad. On mõeldav lisada infot linna, valla, kihelkonna, maakonna kohta – annab see ju tunnistust, et kogudused on kohaliku elu arengu (nt turismi) seisukohalt arvestatavad partnerid.
Peab tunnistama, et mida aktiivsem on koguduse elu, seda huvitavam on lugeda ka kodulehekülge. Muidugi juhul, kui viimane kajastab toimuvat. Kuidas on lood teie koguduses?
Mari Paenurm