Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogudus lõpetas tegevuse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

E.E.L.K. Philadelphia eesti koguduse ja rahvusgrupi organiseeritud tegevuse lõppu jääb tähistama jõulujumalateenistus Old Zioni kirikus aasta lõpus.

Koguduse tegevus algas enam kui pool sajandit tagasi 56 liikmega, paisus 140 liikmeni ja lõpetas oma tegevuse 12 tegevliikmega.

Eestikeelsed jumalateenistused Philadelphias said alguse õpetaja Mihkel Sooviku eestvõtmisel. Temale järgnes õpetaja Juhan Suurkivi 1950. a, kes jutlustas kuni 1952. aastani. Samal aastal võttis õpetaja Walter Koppermann eestikeelsete jumalateenistuste pidamise oma õlgadele.

Rahvusgrupi üldkoosolek 8. märtsil 1953 otsustas asutada E.E.L.K. Philadelphia koguduse, millele anti ametlik kinnitus E.E.L.K Konsistooriumis Rootsis. Juhatuse esimeheks valiti Alfred Kivisepp. Peapiiskop Johan Kõpp saatis sel puhul koguduse esimehele tervituskirja.

1959. aastani oli koguduse koduks St Marcuse kirik, kuni õp Koppermanni lahkumiseni Allentowni. Kuna õp Suurkivi oli jälle naasnud Philadelphiasse, jätkas ta Immanueli kirikus eestikeelsete jutluste pidamist koos õp Hans Rebasega.

Koguduse elu kulges muudatusteta 1963. aastani, kui valiti uus juhatus ja esimeheks Evald Rink. Järgnevad 40 aastat oligi nn Rinkide ajastu, kus koguduse töö kõrval õitses ka meie rahvuslik ja kultuuriline tegevus.

1966. a valiti Hans Rebane Seabrooki koguduse õpetajaks ja ta lahkus Philadelphiast. Kuni 1982. aastani, mil õp Suurkivi siirdus puhkepalgale, liikus kogudus ühest kirikust teise. Õp Suurkivi lahkumisega tõusis vajadus leida kogudusele uus õpetaja.

Philip A. Tammaru, kes teenis Seabrooki kogudust, oli nõus selle kohustuse endale võtma. 1997. a pidi aga õp Tammaru loobuma tervislikel põhjustel ja teda tuli asendama õp Markus Vaga, kes on olnud koguduse hingekarjaseks kuni koguduse töö lõpetamiseni.

Allikas: Eesti Elu, viimase koguduse esimehe Ants Sildve artikkel

EK