Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kiriku taastamise ideekonkursi võitja on selgunud

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Taastamisjärgus Tartu Maarja kiriku sisevaade. Mari Paenurm
14. juunil valis Tartu Maar­ja kiriku taastamise ideekonkursi žürii 11 võistlustöö hulgast välja kolm auhinnatööd.

Praegu avalikustab žürii kolm auhinnatud tööd, nimetades need tähestikulises järjekorras: «Kodukirik», «Noa» ja «Uues kuues». Missugune neist on võidutöö, teatatakse avalikul koosolekul Tartu linna päeval, 29. juunil kell 14.30 Maarja kirikus. Siis avatakse konkursi võitjate märgusõnaga nimekaardid ja selguvad nii võitja kui ka kahe teise auhinnasaaja nimed. Kirikusaalis avatakse näitus, kuhu pannakse üles kõik laekunud tööd. Näitus jääb kirikusse vaadata suve lõpuni.
Ideekonkursil osalemiseks kvalifitseerus 14 arhitektuuribürood. Tähtajaks laekus 11 märgusõnaga tähistatud ideekavandit. Žüriisse kuulusid kiriku taastamisega seotud institutsioonide ja erialade esindajad: Tartu linnaarhitekt Tiit Sild, Tartu linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialist Egle Tamm, Eesti Sisearhitektide Liidu esindaja Mari Kurismaa, EELK kunsti- ja arhitektuurikomisjoni esindaja Tõnu Parmakson, vaimulik ja arhitekt Tiit Pädam, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse juhatuse liige Heikki Valk ja Tartu Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurm (esimees). Žürii liikmed tunnustasid laekunud tööde head taset. Kuigi kiriku taastamise ideekonkursi preemiafond oli suhteliselt tagasihoidlik, oli arhitektide huvi kiriku taastamisel kaasa mõelda ja ettepanekuid teha tähelepanuväärne.
Ideekonkursi preemiateks on võidutööl 1400 eurot ja teisteks auhindadeks 1300 eurot. Konkursi võitja auhinna juurde kuulub ka õigus, et temaga tehakse kiriku põhiprojekti koostamise leping.
Tartu-Maarja kihelkonna ja Tartu linna eestlaste ehitatud klassitsistlikus stiilis Maarja kirik valmis jaanuaris 1842. Kirikus peeti suvel 1869 esimese üldlaulupeo esimene ühisproov. 1872. aastal toimus Tartu Maarja kirikus Jakob Hurda pühitsemine kirikuõpetajaks. Pühakoda hävis 70 aastat tagasi, 12. juulil 1941. Pärast sõda ehitati kirik ümber EPA spordisaaliks ja tagastati kogudusele alles 2009. aasta suvel.  
Kogudus soovib taastada kiriku torni ja põlemiseelse väljanägemise, sisekujundus tuleb kaasaegne. Kiriku taastamist juhib 2003. aastal loodud Tartu Maarja Kiriku SA.
Peeter Paenurm