Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaplanite väljaõpe terrorismi ajastul

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Eesti Kaitsejõudude kaplanaadi korraldusel ja koostöös USA Euroopa väekoondisega toimus 3.–7. veebruarini Tallinnas XIV ülemaailmne sõjaväe peakaplanite konverents.
Konverentsi peateemaks oli kaplanite väljaõpe terrorismi ajastul. Iga-aastane peakaplanite konverents toimus esmakordselt Eestis, osavõtjateks üle 100 peakaplani erinevatest konfessioonidest 35 riigist.
Ülemaailmse peakaplanite konverentsi eesmärk on informatsiooni vahetamine ja koostöö arendamine eri riikide armeede kaplanite vahel. Tallinna konverentsil pidasid ettekanded Rahvusvahelise Usu- ja Diplomaatiakeskuse president filosoofiadoktor Douglas Johnston, Kanada armee kaplan major Steve Moore, teoloogilise referendina osales konverentsil preester Vello Salo.
Eesti Kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts avaldas konverentsi avakõnes heameelt, et seekordne peakaplanite konverents toimub Eestis. Ameerika Ühendriikide Euroopa Väekoondise ülema kolonel John Stefero sõnul võib Eesti kaitsevägi olla uhke oma kaplanite üle. «Teil on põhjust uhke olla oma kaplanaadi ja peakaplani üle. On tähelepanuväärt, et Eesti Kaitsejõududel on väga noor ja energiline kaplanite meeskond,» ütles kolonel Stefero.
Nii sõjas kui ka rahus
Viimase aja sündmused maailmas on pannud kaplaneid oma töösuundi muutma ja uuendama, sellest tulenes ka konverentsi peateema «Kaplanite töö terrorismi ajal». Eesti Kaitseväe peakaplani kolonelleitnant Tõnis Nõmmiku sõnul on sõjaväekaplan ajalooliselt pidanud toetama sõjaväelasi nii lahingus kui ka rahu ajal.
Seoses rahuvalvemissioonidest osavõtuga on kaplanite töö laienenud, päevakorrale on tõusnud teised probleemid, nt on sagenemas kaitseväelaste abielulahutused jmt. Tänapäeval sunnib üha enam laienev terrorism olema valmis igasugusteks ootamatusteks ja kriisiolukordadeks. Ka kaplanid peavad oskama käituda ootamatutes olukordades.
Rahvusvahelised kursused
Senini on kaplanite väljaõppe- ja täiendkursusi korraldanud iga riik ise. Eesti kaplanitele toimuvad regulaarsed kursused igal suvel Paldiskis. Meie kaplanid on osalenud Kanada, USA, Suurbritannia jt kaplanite kursustel.
Tallinnas toimunud konverentsil võeti vastu üksmeelne otsus hakata korraldama NATO kaplanite kursusi. Esimene selline toimub juba mais Saksamaal. Osavõtjateks on NATO liikmesmaade ja NATOsse astumise kutse saanud maade kaplanid, sealhulgas meie kaitseväekaplanid.
Konverentsi puhul toimus Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus oikumeeniline kontsert-jumalateenistus, kus jutlustas Eesti kaitseväe endine peakaplan kolonel Michael G. Viise, liturg oli mereväekaplan leitnant Roland Tõnisson ja õnnistas kõige kaugemalt saabunud delegaat Austraalia õhuväe brigaadikindral Peter O’Keefe.
Konverentsi delegaadid viibisid Tallinna raekojas abilinnapea Toomas Vitsuti vastuvõtul. Kolmapäeva õhtul Estonias ooperi «Nabucco» külastus kutsus rahvusvahelises kaplanite seltskonnas aga esile üldise vaimustuse. Konverentsi lõpetas pidulik õhtusöök, kus peakõnelejaks oli Riigikogu liige Mart Laar.
Peakaplanite maailmakonverentse on peetud alates 1990. aastast igal aastal. Tuleval aastal saadakse kokku Kreekas.
Tiiu Pikkur