Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jõhvi kirikus helisesid orelid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

21. juunil taaspühitseti Jõhvi Mihkli kiriku renoveeritud orel.

Taaspühitsuse jumalateenistusel kõlasid korraga kiriku mõlemad orelid. Mängiti vastremonditud vanal orelil, 1960. aastate alguses Eduard Kriisa ehitatud orelil ja Rootsist Uddevallast Lane Ryri koguduselt 1996. aastal saadud orelil.

Orelite taga istusid koguduse organistid, tänavu Eesti Muusikaakadeemia lõpetanud Svetlana Kekisheva ja Erika Jefimova. Inimesi Jõhvi vanasse kirikusse oli sel päeval kogunenud sadakond. Koguduse õpetaja Peeter Kaldur ütles, et kirikurahvale kinkis kahe oreli koosmäng erilise elamuse. Heli justkui liikus mööda kirikusaali ja kuulaja ei osanud aimata, kas heli tuleb ühelt või teiselt instrumendilt või kogunisti mõlemalt korraga. Ka märkis ta, et kontserdi käigus oli tunda organistide head koosmängu _ mida lugu edasi, seda paremaks muutus koosmusitseerimine. Igatahes said mõlemad muusikud raske ülesandega suurepäraselt hakkama.

Õpetaja Kaldur lisas, et tema teada on Jõhvi kirik ainuke Eestis ja Baltikumis, kus kirikus on korraga töökorras kaks täismõõdus orelit. Ka Ida-Euroopas on taolisi kirikuid vähe. Kaks orelit Jõhvi kirikus annavad muusikutele võimaluse edaspidigi mängida kahele orelile kirjutatud teoseid. Paraku on Eestis vähe leida taoliste muusikapalade noote, maailmas üldse on heliloojad vähe kirjutanud teoseid kahele orelile.

Peeter Kaldur ütles, et vana oreli puitosad hakkasid tugevasti kuivama siis, kui 25 aastat tagasi paigaldati kirikusse keskküte. Aja jooksul muutus orel järk-järgult kasutamiskõlbmatumaks. Vaatamata mõnele vahepeal teostatud profülaktilisele remondile muutus orelil mängimine aasta-aastalt raskemaks. Ja kui kogudus sai Rootsi sõpruskoguduselt uue töökorras oreli, vaikisid vana oreli helid sootuks. Ent vana orel vajas taastamist.

Tööd kiriku vana oreli taastamiseks algasid selle aasta alguses, kokkulepped taastustöödeks sõlmiti möödunud aasta lõpul. Oreli remontis OÜ Olev Kentsi orelitöökoda. Remondiks kulus üle 150 000 Eesti krooni. Taastamist finantseeris täies mahus Kanadas elav 82aastane endine jõhvilane Valdek Raiend.

Praegu on raske prognoosida, kui palju on tulevikus kontserte, kus korraga mängivad mõlemad orelid, aga kindlasti neid tuleb. Õpetaja Kaldur lubas, et mõlemat orelit hakatakse jumalateenistustel ja talitustel rakendama võrdselt. Esialgu on pearõhk vastremonditud orelil, kuna pill on tarvis uuesti sisse mängida. 

Meeli Pärtelpoeg