Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jätkub Eesti riigipeade sünnikohtade tähistamine

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Preester Tihhon Tammes avab mälestuskivi Aadu Birgi sünnikohas. Foto: Anna-Liisa Vaher

Riigikantselei eestvõttel tähistatakse sel aastal seoses Eesti Vabariigi 90. aastapäevaga seni veel tähistuseta Eesti riigipeade sünnikohad. 28. juulil avati mälestuskivi Aadu Birgi, 9. juulil Otto Strandmani ja 22. juunil Aleksander Warma sünnikohas.
Mälestuskivi Tarvastu vallas Mõnnaste külas Kulbilohu talus avas Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku Räpina Püha Sakariase ja Elisabeti koguduse preester Tihhon Tammes. 1883 Mulgimaal sündinud Aadu (Ado) Birk oli noore riigi peaminister kolm päeva aastal 1920.
Tema eluteed tähistavad mitmed juhtivad kohad toonases riigikorralduses ja saadikukoht Nõukogude Liidus, kus ta langes sealse salateenistuse provokatsioonide ohvriks ja viibis vangistuses.
Aadu Birk vangistati 1941, mõisteti surma, kuid suri Sosva vangilaagris enne otsuse täideviimist.
Kunagine peaminister ja riigivanem Otto Strandman sündis aastal 1875 Viru­maal Neeruti vallas Vandu koo­li­talus. Ta oli Maanõukogu esimees, mitme valitsuse minister, Eesti saadik Poolas, Tšehhoslovakkias ja Rumeenias, Prantsusmaal, Belgias ja Vatikanis ning riigikogu liige. Ta oli Tartu ülikooli õigusteaduse audoktor ja pälvinud Vabadusristi. 1941 sooritas ta enesetapu, kui teda vangistama mindi.
Aleksander Warmale avati mälestuskivi Kõnnu vallas Viinistul, kus ta 1890 sündis. Ta oli Eesti Vabariigi diplomaatiline esindaja Moskvas, Leningradis, Kaunases ja Helsingis, kus 1940. aastal andis suursaadikuna toonasele presidendile üle noodi saatkonna töö peatamisest. Warma oli Eesti eksiilvalitsuse liige, välisminister ja 1963. aastast kuni surmani 1970 peaminister vabariigi presidendi ülesannetes.
23. aprillil avati pidulikult mälestuskivi riigivanem August Rei sünnikodus Pilistveres.
Rita Puidet