Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Isa Philippe Jourdan võttis vastu Tallinna Toomkiriku autasu

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Maarja medali laureaat piiskop Philippe Jourdan tegemas sissekannet koguduse külalisraamatusse. Foto: Tiiu Pikkur

Pühapäeva, 5. oktoobri jumalateenistus Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus oli pidulik ja oikumeeniline – koguduse selle aasta kultuuripreemia laureaadile Rooma-Katoliku Kiriku Eestis apostellikule administraatorile piiskop Philippe Jourdanile anti üle Maarja medal.

Medali andis üle koguduse juhatuse esimees Raido Rüütel. Teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, piiskop Philippe Jourdan (jutlus), abipraost Patrik Göransson ja õpetaja Jaak Salumäe. Laulis Toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel ning organist oli Ene Salumäe.
Medalit vastu võttes ütles piiskop Jourdan, et Toomkirik oli esimene kirik, kuhu ta 12 aastat tagasi Eestisse tulles sisse astus. Esimene jumalateenistus, millel ta siin osales, oli Kurkse lahes uppunud kaitseväelaste mälestusteenistus. Pikkade aastate jooksul on olnud mitmeid nii rõõmustavaid kui kurbi sündmusi, mis piiskop Jourdani taas Toomkirikusse toonud on.
Eriliseks nimetas ta 2000. aasta veebruaris eesti usutunnistajate mälestuseks peetud palvust ning Rooma-Katoliku Kiriku Balti piiskoppide kohtumise hommikupalvust peapiiskop Jaan Kiiviti juhtimisel 2004. aasta aprillis. Toomkoguduse õpetaja Salumäe rõõmus meel ja avatud olek on piiskopi sõnul teinud Toomkiriku talle väga koduseks. «Ehkki ma ei saa siin igal pühapäeval käia, olete alati mu palvetes,» ütles ta. Piiskop märkis, et praegu ei ole veel armulauaosadust rooma-katoliku ja luteri kiriku vahel, kuid loodetavasti seegi aeg saabub kunagi.
Isa Philippe Jourdan ütles, et saadud autasu – Maarja medal on talle eriti armas, sest see on pühendatud neitsi Maarjale, kuid samas on see ka kinnitus oikumeenilise töö tugevusest ja sõprusest kahe kristliku kiriku vahel. Nii piiskop kui ka õpetaja Salumäe rõhutasid, et oikumeeniline töö on Eesti riigis väga heal tasemel.
Kultuuripreemiaga kaasneva 10 000 krooni otsustas piiskop aga annetada Tartu katoliku kooli õpitingimuste parandamise heaks. «Kultuuripreemia peab kultuuri teenima ja just koolis pannakse alus kultuurile,» sõnas ta.
Tallinna Toomkoguduse autasu Maarja medal koos selle juurde kuuluva kultuuripreemiaga on asutatud 2000. aastal ja see antakse koguduse nõukogu otsusel isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on otseselt puudutanud Tallinna Toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri, Soome Espoo piiskop Mikko Heikka, Euroopa komisjoni asepresident Siim Kallas, teoloog dr Toomas Paul ja kunstiajaloolane Juhan Kilumets.

Tiiu Pikkur