Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ingeri kirikus toimus juhtide vahetus

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Laptev_piispaksi-2
Ivan Laptev (altari ees) on pühitsetud piiskopiks. Altaris Tiit Salumäe (vasakult), Janis Vānags, Aarre Kuukauppi ja Seppo Häkkinen. Liliann Keskinen

Laupäeval, 8. veebruaril toimus Peterburi Maria kirikus piiskop Aarre Kuukauppi lahkumisteenistus ja pühapäeval, 9. veebruaril pühitseti sealsamas Maria kirikus Ingeri kiriku uueks piiskopiks Ivan Laptev.

Avaldati tänu Aarre Kuukauppile, kes on kirikut juhtinud piiskopi ametis 24 aastat. See on kiriku jaoks olnud pikk aeg ja toonud kaasa suuri muutusi. Kui algselt oli Ingeri kirik ennekõike ingerisoomlaste kirik, siis ühiskonnas toimunud protsessid nagu ingerisoomlaste massiline lahkumine Soome on mõjutanud ka kirikut tugevasti. Nii on kasvanud vene rahvusest koguduseliikmete osakaal.

Oskuslikult juhitud kirik
Piiskop Kuukauppi juhtis kirikut oskuslikult ja suutis hoida sidemeid nii Soomega kui ka kasvava venekeelse liikmeskonnaga. Tema ajal remonditi palju vanu kirikuid ja ehitati uusi. Teoloogiliselt jäädi Ingeri kirikus konservatiivsele seisukohale ja see on mingil määral mõjutanud negatiivselt suhteid Soome luterliku kirikuga, mis on teises kultuurikontekstis. Emerituuri siirdunud piiskop väljendab ajalehes Kotimaa oma kurbust selle üle, et Helsingi kogudused ja Soome Misjoniselts on loobunud teoloogiliste erimeelsuste tõttu Ingeri kiriku toetamisest.
Aarre Kuukauppi on olnud tihedalt seotud Eestiga ja olnud ka ametlikult Peterburi Jaani koguduse vaimulik, sest vastavalt Vene Föderatsiooni seadusandlusele peab koguduse vaimulik olema Vene Föderatsiooni kodanik. Sellal kui Eesti vaimulikud tegid koguduses tööd, vastutas piiskop koguduse juhtimise eest. Seda kuni 2019. aastani, mil seoses pensionile siirdumisega otsustas Kuukauppi ka eestikeelse koguduse juhtimisest loobuda ja kogudus sai endale uue juhi Vladimir Batuhtini, kes samuti vastab Venemaa seadusandluses nõutud tingimustele.
Aarre Kuukauppi ei loobu siiski kirikutööst täielikult, vaid jätkab Kelto koguduse vaimulikuna.

Kannab edasi traditsioone
Järgmisel päeval seati ametisse Ingeri kiriku uus piiskop Ivan Laptev (snd 1979). Piiskopiks pühitsemise talituse pidas emerituuri siirdunud piiskop Aarre Kuukauppi, keda assisteerisid Läti luterliku kiriku peapiiskop Jānis Vanags, piiskop Seppo Häkkinen Soomest ja piiskop Tiit Salumäe Eestist. Ivan Laptevile panid piiskopirõivad selga Siberi luterliku kiriku piiskop Vsevolod Lõtkin ja Ingeri kiriku peasekretär Mihail Ivanov.
Ingeri kiriku piiskop Ivan Laptev kõneleb Kotimaa andmeil vene keelt, aga mõistab ka soome keelt. Oma juurtelt on ta siiski ingerisoomlane ja kannab nii edasi Ingeri kiriku traditsiooni. Ta on saanud teoloogilise koolituse Ingeri kiriku Kelto teoloogilisest instituudist ja on tegutsenud ka selle instituudi juhina.
Piiskopiks valiti ta eelmisel aastal toimunud kirikukogul 2/3 valijate häältega, mis osutas selget toetust tema kandidatuurile. Kotimaale antud intervjuus rõhutab Laptev, et Ingeri kirik soovib ka tulevikus olla missionaarne kirik, kes tegutseb kogu Venemaal, kandes endas konservatiivseid väärtusi. Ta asub juhtima kirikut, mille majanduslik olukord on vähenevate Soome-poolsete toetuste tõttu nõrk ja see tähendab endale suurema vastutuse võtmist. Loodame, et see õnnestub uuel ametisse seatud piiskopil hästi.
Kaido Soom