Ingeri kirik – 400
/ Autor: Mari Paenurm / Rubriik: Uudis / Number: 19. jaanuar 2011 Nr 3 /
Ingeri Evangeelne Luterlik Kirik Venemaal saab 2011. aastal 400aastaseks. Juubeliaasta avati 16. jaanuaril piduliku jumalateenistusega Peterburi Püha Maria kirikus.
Nagu kajastab ka veebiajakiri Meie Kirik, sai Ingeri kirik alguse 1611. aastal, mil Karjala maakitsusel asuvas Lempaalas rajati esimene soomekeelne luterlik kogudus. Rootsi võimu ajal 1641. aastal loodi Narva ja Ingerimaa superintendendi ametikoht ja sellele määrati kiriku- ja kultuuriloos tuntud pastor Heinrich Stahl (ametis 1641–1657).
1655. aastal oli Ingerimaal 58 luterlikku kogudust, 36 kirikuhoonet ja 42 pastorit. Alates 18. sajandist tegutseti Vene võimu all. Ingeri luterluse õitseajaks oli 19. sajand. 1850ndatel oli ingerlasi 72 000 ja 1917. aastal 144 000.
20. sajandil Ingeri luterlik kirik peaaegu hävitati. 1920.–1930ndatel sulges nõukogude võim kogudused ja kirikuhooned, vaimulikke ja koguduseliikmeid saadeti asumisele ja vangistati, paljud hukati. Pärast Stalini surma hakkasid laialipillutatud ingerlased kodudesse tagasi pöörduma.
Eestis korraldas ingerlaste vaimulikku teenimist EELK toonane peapiiskop Jaan Kiivit seenior. Tekkis kaks suuremat kogukonda, keda teeniti, Narvas õpetaja Elmar Kull ja Petseris õpetaja Voldemar Ilja. 1960ndate lõpul ja 1970ndail tekkisid kogudused Puškinis ja Petroskois, aastail 1981–89 teenis sealseid ingerlasi õpetaja Tiit Salumäe. «Praegu on valmimisjärgus ka EELK ja Ingeri kiriku vaheline koostöölepe, mille loodame lähiajal allkirjastada,» kommenteeris assessor Salumäe Eesti Kirikule.
Perestroika ajal hakati kogudusi taastama. Esialgu tegutseti Eesti luterliku kiriku osana, 1992. aastal sai Ingeri kirik iseseisvaks. Esimeseks piiskopiks kutsuti Soomest Leino Hassinen, alates 1996. aastast juhib kirikut piiskop Aarre Kuukauppi.
Tänapäeval kuulub Ingeri kirikusse rohkem kui 80 kogudust, mis asuvad endisel Ingerimaal, Karjalas ja Venemaa erinevates piirkondades, samuti hõimurahvaste juures, ulatudes kuni Siberini. Kirik on praegu venekeelne, sest soome keel on koos mõne teise keelega jäänud vähemuskeeleks.
Sisuliselt ja vormiliselt on kirik iseseisev, kuid kannatab majanduslike raskuste käes. Koguduste majanduslik toimetulek tugineb sageli välismaisele abile, mis tuleb peamiselt sõpruskogudustelt Soomest.
Alanud aasta jooksul on kavas tutvustada Ingeri kiriku ajalugu nii Venemaal kui mujal. Juubeliaasta peasündmuseks on 30. juulile kavandatud vaimulikud suvepidustused, mis peetakse Lääne-Ingeris Moloskovitsa kiriku varemetel.
Pühapäeval, 31. juulil peetakse ümbruskonna kirikutes jumalateenistusi. Juubeliaastal korraldatakse ka kontserte, eri koguduste pidulikke üritusi, noortele mõeldud ettevõtmisi ja teemakohaseid näitusi.
Mari Paenurm