Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hingestatud keel helises Haapsalu toomkirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Suure Reede õhtul esines Haapsalu toomkirikus ansambel Lingua Animata, kelle juht Michael Heckmann on aastaks Saksamaalt Eestisse Lääne praostkonda tööle tulnud.
Schmalkaldeni dekanaadi pastor ja muusik Michael Heckmann on keskendunud Haapsalu Püha Johannese koguduse muusikaelu värskendamisele. Senini on koguduseliikmed harjunud nägema oreli taga või koore juhatamas Lia Salumäed. Muusikakooli õpetaja Sirje Kaasik on tegelenud laste- ja tütarlastekooriga ning kirjutanud neile laule – ilmumas on esimene, 40 lauluga noodikogu. Tiina Nõlvak on Ridala ja Martna koguduse organist ja koorijuht. Haapsallased näevad neid nüüd esinemas Michael Heckmanni ettevõtmistes, kontsertidel ja jumalateenistustel hoopis vokaalsolistidena.
Mitme anniga
Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe ütleb Heckmanni kohta: «Ta võiks teha kõike, aga ühe inimese aeg on piiratud. Koos Michaeliga on koguduse muusikatöö saanud uue elu.»
Kui Haapsalu kogudus otsis mullu sügisel Michael Heckmannile korterit, oli teada, et seal peab ruumi jätkuma ka tema tšembalole. Nüüd, mil Heckmann on peaaegu viis kuud Haapsalus elanud, pole klaveri mõõtu pill seisnud pastori korteris. Tšembalo on kord kontserdil või jumalateenistusel Haapsalu toomkirikus, siis kogudusemajas, jõulude ajal aga koos pastori ansambli Lingua Animataga kontsertreisil praostkonna kirikutes.
Lingua Animata tähendab eesti keeles hingestatud keelt. Sõnapaar iseloomustab nii muusikat, mida ansambel teeb, kui ka muusikuid ja nende juhti.
Suure Reede õhtul esines ansambel taas Haapsalu toomkirikus ja mediteeris Jeesuse kannatuse üle muusikas, sõnas ja pildis, et kuulajad võiksid Suure Reede sõnumi vastu võtta kõigi meeltega.
Heckmanni temperamendist ja mitmekülgsusest sai aimu ka kontserdil – siis, kui ta mängis ühe käega tšembalot, teisega dirigeeris koori ja orkestrit, ise samal ajal kaasa lauldes. Haapsallased on näinud teda ka plokkflööti ja orelit mängimas.
Suure Reede hingestatud muusika
Kontserdil mediteeris õpetajaameti kandidaat Pille Talvar, võttes aluseks äsjakõlanud muusika teemad: Kristuse kannatus meie pattude pärast, Ta ristipuule löödud pühad käed, okaskroonivermed, pekstud, piinatud ja rüvetatud ihu.
«Kas mul on julgust minna Sind vaatama, Sind ristilt maha võtta, Sind pesta, salvida ja riietada; Sind koopasse asetada ja valvata?» küsis Pille Talvar iseendalt ja küllap kõigilt kirikulisteltki.
Kuigi sakslastele anti mõista, et toomkirikusse ei pruugi kuigi palju kuulajaid tulla, jätkus kavalehti vaid neile, kes pool tundi varem kohale tulid. Kontserdi algusajaks oli 300 istekohta mahutavas toomkirikus üksikuid vabu kohti.
Suure Reede kontserdil solistina esinenud Sirje Kaasik ütles, et repertuaar oli raske. Lingua Animata on esitanud Saksamaal Johann Ludwig Bachi, Dietrich Buxtehudet ja Johann Sebastian Bachi varemgi, haapsallased pidid kava selgeks saama iseseisva töö ja kolme ühisprooviga.
«Närveerisin,» tunnistas Tiina Nõlvak pärast kontserti. «Solist ei saa endale ühtki viga lubada.»
Heckmanni ansamblis on nii elukutselisi muusikuid kui ka asjaarmastajaid. Näiteks vokaalsolistid Hans Albrecht Oehler on arst ja abikaasa Marianna tema abi. Et kõik on hõivatud inimesed, tuli kõigil teha palju iseseisvat tööd ja piirduda väheste, kuid intensiivsete proovidega.
Pastori õnnelik Haapsalu-aasta
Tiit Salumäe sõnul on ta saksa kolleeg barokkmuusikat otsinud muu hulgas Stockholmi raamatukogust, ise noote ümber kirjutanud ja paljundanud. Need palad ootavad alles ettekandmist.
Michael Heckmann ise ütleb, et ta on Haapsalus õnnelik. «Tunnen end siin nagu kodus,» ütleb ta eesti keeles. Haapsalus elatud viie kuuga on ta õppinud eesti keelt sedavõrd, et saab lihtsamad asjad aetud ja jumalateenistuselgi eesti keeles kaasa teenida.
Pastor Heckmanni juhatusel on vanamuusikaansambel Lingua Animata Saksamaal tegutsenud aastast 1991, mil Heckmann töötas televisioonis muusikatoimetajana.
Mullu detsembri alguses Haapsallu tööle tulnud Heckmann tõi ühe osa oma ansamblist Haapsallu esinema juba jõuluks. Et Heckmann kaasas eestlasist muusikuid ja viiuldaja Mirjam Salumäe on esinenud ansambliga Saksamaal, kannab Lingua Animata õigusega eesti-saksa vanamuusikaansambli nime.
Suveks kavandab pastor Heckmann oma ansambliga ringreisi Eesti kirikuis.
Lehte Ilves
Lääne Elu