Godly Play – piiblilugude jutustamine mängu kaudu
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 6. september 2017 Nr 35 /
Tallinna Püha Vaimu koguduse majas sai valmis Eesti esimene ja kõikidele konfessioonidele avatud Godly Play tuba, mille 31. augustil õnnistas EKNi president emeriitpeapiiskop Andres Põder.
Godly Play (GP) – Soomes kutsutud ka „Suureks mänguks“ – on piiblilugude jutustamine ja käsitlemine mängu kaudu. GP metoodika on loonud USA teoloog Jerome Berryman aastal 1971. Lähteallikaks on Maria Montessori (1870–1952) pedagoogika, mille kandvaks ideeks on veendumus, et uue õppimine pakub lapsele rõõmu ja tekitab motivatsiooni edasiseks tegutsemiseks ning õppimiseks oma kogemuste kaudu. Laps õpib mängides, tähtsal kohal on arutelud ja ise läbi mängimine, iga tunni juurde käib ka koos söömine ja õnnistamine.
Toa üks loojatest, Püha Vaimu koguduse õpetaja Eha Kraft, keda ootate GP tuppa? „Me tahaksime, et seda tuba hakkaksid kasutama ka teised konfessioonid, meie naabruses on mitmeid koole ja kirikuid. Oleme baasiks UI-le, kui nad hakkavad koolitusi tegema, teeme koostööd LNÜga pühapäevakooliõpetajate koolitamisel. Meie kirikus käivad sageli koolid, ka nemad on siia oodatud, kui soovivad. Kõik on väga teretulnud siia,“ selgitab Eha Kraft ja ütleb, et lugusid ei tohi rääkimisel ära katta.
„Sa räägid loo ära nii, et see lugu hakkaks lapse peas elama, faktidega ei tohi üle pakkuda. Tore on, kui ikka küsimusi ja arvamusi tekib. GP lugusid saab rääkida igas vanuses lastele, ka leerilastele. Soomlased on isegi terve leerikursuse neile üles ehitanud.“
Usuteaduse instituuti koolitusele
GP meetodi kasutamisest lastetöös korraldab täienduskursuse usuteaduse instituut, esimene osa on tuleval nädalavahetusel ja teine osa novembris. Kursuse juhendajad on Soome Luterliku Kiriku koolitajad Anita Ahtiainen ja Satu Reinikainen.
Eha Krafti kannustas GP tuba ellu kutsuma pikaajaline töö EELK Laste- ja Noorsootööühenduses. „Need materjalid, mida kasutavad meie laste- ja noorsootöö tegijad, on üsna kaootilised ja kogudustel ei ole ka jõudu kõike ise teha. Sellepärast on iga lisatöövahend teretulnud. Kooliõpetajad ütlevad, et osa lapsi peab kuulma, osa nägema, osa kätega tegema. Sama on ka religiooniõpetusega, me ei saa eeldada, et kõigile piisab ainult kuulmisest.“
Tänu paljudele
Kogudusemaja keldris juhtus olema ka ruum, mida ei kasutatud ja kuhu jõudsalt koli kogunes. Tegutsema asuti jaanuaris ning nüüd on siin armas ja hubane tuba, kus saab mõnusalt põrandal istuda, oleks nagu lõkke ümber!
Õp Kraft on väga tänulik kõigile abistajaile, eriti Soome sõpradele. Suur saadetis GP materjale tuli USAst õp Sara Bishopi Facebookis tehtud üleskutse peale. Tänu EKNile projekti toetuse eest ja Püha Vaimu koguduse liikmetele annetuste eest. Hästi palju sai ka ise tehtud. Rääkides rahast ütleb õp Kraft, et kogu selle toa sisustuse ostmine Soomest maksaks 16 000 eurot, Püha Vaimus mahuti 5000 euro sisse.
Püha Vaimu Godly Play toa loojate südamesooviks on, et taolisi tube tekiks paljude koguduste juurde. Eelmisel pühapäeval olid GP toas oma koguduse pühapäevakoolilapsed, õpetajad Eha ja Sara rääkisid siis neile loo heast karjasest ja armulauast.
Lähemalt GP meetodist saab lugeda usuteaduse instituudi täiendusõppe kodulehelt!
Tiiu Pikkur