Elust Soomes ja Austraalias
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 1. aprill 2020 Nr 13 /
Dagmar Õunap, eestikeelse kogudusetöö koordinaator Soomes:
Soomes on olukord selline, et eestikeelne kogudusetöö on hetkel n-ö pausil. Märtsis peeti kohalike jõududega sõnajumalateenistust, mille viis läbi Soomes elav EELK reservvaimulik Üllar Nõlv. Palvetati ja lauldi Taizé laule.
Kõik kogunemised on hetkel tühistatud, kontserte ei toimu ja tundub, et ka perelaager mai lõpus tuleb ära jätta. Elame erakorralisi aegu. Kogudust on informeeritud Facebooki kaudu. Ühendust on võetud, aga paanikat ei tundu olevat. Helistades-kirjutades saab minuga endiselt kontakti ja vajadusel abi ka.
Soomes toimuvad kõik teenistused striimides ehk voogedastades, järgmine eestikeelne teenistus peaks toimuma 19. aprillil, aga veel ei tea keegi, kuidas see üle kantakse.
Allan Taruste, EELK diasporaavaimulik Austraalias:
Olukord Austraalias halveneb kiiresti. Kui Hiina oli veel epitsentriks, räägiti siin, et COVID-19 käitub meil kuidagi teisiti. Nüüd seda enam ei räägita. Ka ei mainita, et paanikaks pole põhjust. Tualettpaber, makaronid, pika säilivusajaga piim, hakkliha jmt on otsas, kindaid ja maske pole ollagi. Paljudele kaupadele kehtivad limiidid: kaks pakki piima, purk tomateid või muid köögivilju, pakk tualettpaberit (juhul, kui on). Mulle meenub Brežnevi aeg või 1990ndad. Suuremates poekettides käib poodlemine sõjaväelise korra kohaselt politseiüksuste valvsa pilgu all. Limiidid kehtivad siiski vaid suurtes poekettides, väiksemates ärides saab osta vastavalt soovile. Avalikud söögikohad on avatud vaid toidu kaasaostmiseks. Esimese hooga keelati ka juuksurite töö, tänase seisuga lubati see taas, eeldusel, et ohutusnõuded on tagatud.
Ootame huviga eriolukorra kolmandat faasi. Uus-Meremaal on juba kehtestatud neljas ehk viimane faas, mis sisuliselt tähendab sõjaolukorda.
Kirikud on kinni, pulmad ja matused ei toimu või toimuvad piiratud arvu osavõtjatega. Kes saavad, töötavad kodus. Koolid on kinni-lahti ehk siis kohati veel lahti, ent vanemaile soovitatakse kodukoolitust. Tuttav kooliõpetaja oli rongi ooteplatvormil tipptunnil ainus ootaja, harilikult oleks seal olnud sadu inimesi. Välja soovitatakse minna mitte rohkem kui kord päevas. Räägitakse, et eriolukord, mille käigus kaotab elu 10 000 inimest, kestab kuus kuud. Nakatuda võib igal pool, immuunsed pole ka kuulsused. Meenub Tom Hanks, kes koos abikaasaga end siin testis ja mõlemad osutusid nakatunuks. Seejärel testis end positiivseks ka neid intervjueerinud uudisteankur.
Uus-Lõuna-Walesi osariigi peaminister Gladys Berejiklian ütles juba mõned päevad tagasi, et käskis oma vanemail kodust mitte väljuda. Eile ostsin emale ravimeid ja apteeker mainis, et tema vanemad elavad paar maja eemal ja ta võttis neilt koduvõtmed ära, et nad välja ei pääseks. Paar päeva tagasi asusid u 120 000 uustöötut töötukassast kriisitoetust taotlema, selleks istusid paljud neist juba öösel tänaval töötukassa ukse taga.
Kogu Austraalia peale on väidetavalt 2229 intensiivravi voodit, ülemöödunud esmaspäeva (16. märts – toim.) seisuga räägiti 1600 nakatunust. Ennustatakse, et kui see arv ületab 44 500, siis on vesi ahjus. „Aeg liigestest on lahti.“ Loodame, et õpime sellest kõigest midagi ja ehk teeme tulevikus midagi teisiti. Selleks aidaku meid Jumal.