Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eestist on misjonäre läkitatud juba 200 aastat

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Laupäeval, 21. oktoobril oli Nõmme Rahu kirikus misjonikonverents «Meie misjon 200».

Esimene Eestimaalt pärit välismisjonär Gustav Reinhold Nyländer läkitati Aafrikasse Sierra Leonesse 1806. aastal. Sellest ajast on kümneid eestimaalasi teinud misjonitööd mitmel pool Aafrikas, Indias, Hiinas, Venemaal ja mujal. Praegu töötab EELK poolt välismisjonitööle läkitatuna kolm inimest: Anu Väliaho ja Lilian Keskinen Venemaal ning Rael Leedjärv Keenias. Toetatakse ka ühe Soome misjonäripere tööd Saksamaa moslemite hulgas.

Eesmärgiks läkitamine

Kes olid misjonärid? Misjonisekretär  Piret Riim tõdes oma ettekandes, et vähesed neist tulid vaimulike peredest. Innustust saadi vennastekoguduse liikumisest. Et misjonäre tuli kooliõpetaja, arsti või aadliku perest, ei ole imekspandav. Kuid et neid sirgus ka töölise ja talupoja peredest, on huvitav fakt.

Misjonäre läkitasid teele misjoniseltsid, mitte kogudused. Ometi on teada, et luterlasi on ajaloo jooksul nende hulgas olnud ca 30. Muide, naismisjonärid ei olnud sugugi harulduseks: esimene läks 1905. aastal Indiasse kuulutama.

Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru ütles, et keskuse peaeesmärk on arendada misjonitegevust ja tegevuse märksõnadeks koolitamine, kuulutamine ning läkitamine. Selleks toimuvad kursused ja seminarid, raadios on käimas mitmeaastane sari «Piibel kaanest kaaneni», tulemusrikkalt tegutseb Misjonikoor.

Misjonitöö hulka kuulub ka diasporaatöö – Venemaal, Soomes, Lätis, Leedus jm elavate eestlaste vaimulik teenimine.

Toetus on teretulnud

«Kui tunned kutset minna ja kuulutada, võta meiega ühendust,» kutsus Misjonikeskuse peasekretäri kt Tiina Võsu konverentsist osavõtjaid misjonäri ametisse.

Konverentsil olid üles pandud näitused, toimusid rühmatöö arutelud, etendati  misjoniajaloo teemalist tükki  «Meie misjon».

Ühte rühmatööd juhtis Venemaalt pika teekonna ette võtnud Anu Väliaho. Kõneks oli ristiusu  levitamine hõimurahvaste hulgas ning Piibliseltsiga koos veetav projekt «Hõimurahvaste aeg».

Konverentsile järgneval pühapäeval peeti luterlikes kirikutes misjonipüha, kus eestpalvesse võeti misjonitöö. Leevi Reinaru sõnul on koguduste annetused misjonitöö heaks kasvanud.

Tiiu Pikkur