Eestis on tekkinud palvushommikusöökide traditsioon
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 1.detsember 2004 Nr 47 /
29. novembril toimus Tallinnas Olümpia hotellis advendiaja algust tähistav palvushommikusöök.
Palvushommikusöögile olid kutsutud osalema Eesti Vabariigi president abikaasaga, vabariigi valitsuse ja Riigikogu liikmed, Euroopa Parlamendi liikmeid, Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad ning Eesti Evangeelse Alliansi ametlikud külalised kodu- ja välismaalt. Palvushommikusöögi korraldas Eesti Evangeelne Allianss (EEA) koostöös Eesti Kirikute Nõukoguga (EKN).
Sooviti jätku
Seekordsel palvushommikusöögil kõneles Tartu Ülikooli õppeprorektor professor Tõnu Lehtsaar, kes on ühtlasi Tartu Kolgata baptistikoguduse diakon. Teine kõneleja oli Euroopa Parlamendi liige Soomest Eija Korhola. Analoogsed palvushommikusöögid toimuvad paljudes maades. Advendiaja algust tähistav ühine Euroopa palvushommikusöök on 1. detsembril Brüsselis Euroopa Parlamendi ruumes.
Esimene palvushommikusöök presidendi, valitsuse ja Riigikogu liikmete osavõtul leidis aset 2002 oktoobris seoses evangeelsete ürituste seeriaga «Keegi hoolib», mida korraldasid evangelistidest vennad Miguel ja Jose Zayas koostöös toonase Riigikogu asespiikri Tunne Kelami ja Eesti Evangeelse Alliansiga.
Kuna nimetatud üritus leidis kõigi osalejate tunnustuse ja soovi, et see muutuks traditsiooniks, otsustas EEA eestseisus koos EKNiga korraldada samalaadse ürituse 2003. aasta advendiaja alguse puhul ning jätkata ka tulevikus. Käesoleva aasta palvushommikusöök oli järjekorras kolmas.
Väärtused ületavad erinevusi
President Arnold Rüütel ütles oma hinnangus toimunule: «Kuna kogunesime kolmandat korda, võime rääkida traditsioonist. Sarnane palvushommikusöökide traditsioon kuulub normaalselt toimiva ühiskonna juurde. See koosviibimine annab juhtidele ühise õlatunde ja jõudu ühist vankrit vedada.»
EKNi president piiskop Einar Soone lisas: «Tänavune kohtumine kulges üksmeeles ja heatahtlikus, avatud õhkkonnas. TÜ õppeprorektor professor Tõnu Lehtsaare sõnum oli selge üheselt: kõlbelist tarkust tuleb õppida Jõululapselt endalt. Jumala kartus on tarkuse algus. Südametarkuse lood meis ja meie ümber on sageli kehvemad kui meie intellektuaalse tarkuse lood.»
Jõulud on aeg, mil mõtleme väärtustele, mis on õige, mis väär või hoopiski määrdunud. Sarnane vaikne hommikualgus ühise söögilaua ümber on heitlikus ja killustunud ajas väga ühendav. See väljendab meie ühiseid väärtusi, mis ületavad meie erinevaid arusaamu ja püüdlusi. Palvushommikusöök võimaldab kuulda ja kuulutada jumalasõna ning mõelda selle üle, mis on jõulud tegelikult.
Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam pidas ainulaadseks, et palvushommikusöök lõpetatakse kõigi kristlike konfessioonide juhtide palvega, mis muutvat selle teistest palvushommikusöökidest maailmas erilisemaks.
Eestis on advendiaja esimese tööpäeva hommik see hetk, mil meie riigi juhtkond nii poliitilises kui ka kiriklikus tähenduses mõtestab üheskoos tulevikku ja soovib üksteisele ja oma rahvale parimat.