Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti sõjameeste mälestuskirik on peaaegu valmis

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

ori kirikut on  taastatud rahva omaalgatuse korras. Tiiu Pikkur Toris tähistati 2. oktoobril kahekümne aasta möödumist Eesti sõjameeste mälestuskiriku taastamise algusest.
Tänujumalateenistusel teenisid emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, kaitseväe emeriitpeakaplan kolonel Tõnis Nõmmik, Pärnu praost Enn Auksmann ja kaplanid kapten Arvo Orav, kapten Andrei Sõtšov ja nooremleitnant Eduard Kakko. Organist oli Jaanus Torrim. Esinesid Pärnu oikumeeniline naiskoor ja sõjameeste meeskoor. Mälestusteenistusel osales ja esines tervitusega president Arnold Rüütel.
Tori muinsuskaitse seltsi esimees Jüri Kask käis kaheksakümnendate lõpus välja idee taastada sõjas hävinud Tori kirik. 1990. aasta juulis sooviti Toris sõjameeste kokkutulekut pidada ja ühtlasi kiriku taastamise algust pühitseda. Kuid kokkutulek jäeti ära, sest Tori alevisse tuli kohale 13 Nõukogude soomustransportööri ja 28 kergetanki ning Pärnu lennuväljal ootas käsku üheksa lahingkopterit. Veel ei olnud iseseisvust meie maal.
Sama aasta 30. septembril õnnistas tollane Pärnu praost Andres Põder sisse Tori kiriku taastamise alguse ning avas mõlemale poole kiriku peasissekäiku paigaldatud mälestustahvlid.
Esimese toetusraha kiriku taastamiseks kogusid Austraalia eestlastest sõjaveteranid. 1993. aastal tõsteti paika tornikiiver ja katus kaeti vaskplekiga. Hoone sai aknad ja uksed.
Mais peetud Tori kiriku päevadele tõid E.E.L.K. Uppsala koguduse esindajad kingituseks tornikella, mille õnnistas peapiiskop Udo Petersoo. Järgmisel aastal õnnistasid E.E.L.K. peapiiskopid Udo Petersoo ja Konrad Veem veskikividest ajutise altari.
2001. aasta 23. aprillist kannab Tori kogudus Tori Püha Jüri koguduse nime ja kirik on pühitsetud Eesti sõjameeste mälestuskirikuks.
Koguduse juhatuse esimehe Jüri Kase sõnul on kiriku lõplikuks valmimiseks vaja veel umbes 3,5 miljonit krooni. Siis saaks korda teha välisseinad, rajada kanalisatsiooni ja haljastuse.
Tiiu Pikkur