Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku 90. aastapäev

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

90 aastat tagasi peeti Tartus I Kirikukongress, kus osales 295 saadikut.

1917. aasta 31. maist 1. juunini olid saadikutena Tartusse kohale tulnud kirikuõpetajad ja koguduste esindajad Eestimaalt ja Liivimaa eesti aladelt, teiste seas nimeka riigitegelasena ka Jaan Tõnisson.

Enne vabariigi sündi

I Kirikukongress kujunes iseseisva Eesti rahvakiriku sünnihetkeks ning viis Eestimaa ja Liivimaa eesti ala kiriklikule ühendamisele. Kirikliku iseseisvuse kõrval oli see sündmus määrava tähtsusega rahvusliku ühtsuse tunnetamise seisukohast – ühendades umbes 920 000 kiriku liiget, sai luterlik kirik esimeseks ja olulisemaks eesti rahvast tema asualadel liitvaks institutsiooniks.

Iseseisva luterliku rahvakiriku sünd ja institutsionaalne areng oli osaks sündmustest, mis viisid Eesti iseseisvuse saavutamiseni. 90. aastapäeva tähistades näeb tänane Eesti Evangeelne Luterlik Kirik seda ühe tähelepanuväärse hetkena eesti kirikuloos, aga samuti olulise sündmusena meie rahva poliitilises ja kultuurilises ajaloos.

Juuni algul Tartus

Tähtpäeva äramärkimiseks peetakse 2. juunil Tartus Jaani kirikus tänujumalateenistus, pidulik aktus, kus jagatakse tunnustust, ühine lõunasöök, teaduskonverents ja kontsert. Sel päeval oodatakse Tartusse esindajat igast kogudusest, samuti kõiki vaimulikke koos abikaasaga. Jumalateenistusel Jaani kirikus õnnistatakse EELK lipp, mille kingivad kirikule korporatsioonid. Pidulikust sündmusest osavõtuks on andnud nõusoleku president Toomas Hendrik Ilves ja Kirikute Maailmanõukogu peasekretär dr Samuel Kobia.

Kell 10 hommikul algab pidulik protsessioon Treffneri gümnaasiumist Jaani kirikusse, kus kell 11–12.15 on tänujumalateenistus. Samas järgneb pidulik aktus, kus kõne peab president Ilves. Kell 13–14 on lõuna ja kell 14–17 konverents gümnaasiumi auditooriumis. Kontserdil kell 18 Jaani kirikus esinevad ansambel Crux ja Misjonikoor.

EK