Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti eest võidelnud lätlaste mälestuseks

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Mälestustahvli avasid Läti suursaadik Kārlis Eihenbaums ja Eesti president Toomas Hendrik Ilves. Õnnistamas kaitseväe pea­kaplan Taavi Laanepere. Tiiu Pikkur
Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja Läti Vabariigi suursaadik Kārlis Eihenbaums avasid laupäeval, 12. novembril Eesti sõjameeste mälestuskirikus Toris mälestustahvli Läti kodanikest Eesti Vabadusristi kavaleridele.

Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, Eesti kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Taavi Laanepere, Läti kaitseväe peakaplan Elmars Plavins, emeriitpeakaplan kolonel Tõnis Nõmmik ja Kaitseliidu kaplan leitnant Eduard Kakko. Mängis Eesti kaitseväe orkester major Indrek Toompere dirigeerimisel, organist oli Rain Rämmal.
Pidulikule jumalateenistusele olid tulnud Eesti ja Läti kaitseväe kõrged ohvitserid eesotsas Eesti kaitseväe peastaabi ülema brigaadikindral Riho Terrase ja Läti kaitsejõudude peastaabi ülema brigaadikindral Andis Dilansiga. Läti külaliste hulgas oli ka mälestustahvlile jäädvustatud Vabadusristi kavaleride järeltulijaid.
Mälestustahvlil seisab 50 nime ehk kõik need Vabadussõjas meie riigi eest võidelnud lätlased, keda autasustati Vabadusristi ordeniga, teiste seas ka president Jānis Čakste, peaminister Kārlis Ulmanis ja mitmed kõrgemad sõjaväelased.
«Meie kaks maad, Eesti ja Läti, pidid oma õigust iseolemisele kaitsma sõjaväljal; pidid meie rahvaste õigust vabadusele kõige raskemal moel tõestama kogu maailmale,» ütles president Ilves Tori kirikus kõneldes. «Me saime sellega hakkama, luues vabad ja demokraatlikud riigid.»
President rõhutas: «Selles võitluses olime me relvavennad, kamraadid lahingutes. Läti brigaad Eesti rahvaväe koosseisus toetas meie vabadusvõitlust ning Eesti väed olid abiks Läti vabastamisel ja Riia kaitsmisel. Üksi ja ilma liitlasteta oleks meil olnud palju raskem, kui mitte võimatu.»
Vabadusristi annetamine ei olnud protokolliline kummardus meie liitlastele, ütles president Ilves: «See oli Eesti tänu relvavendadele, kes meile raskel ajal appi tulid. 20 aastat hiljem langesid kahjuks meie riigid üksinda ja liitlasteta.» Ta rõhutas, et vastastikune toetus ja kohuse tunnetamine mitte ainult oma riigi, vaid julgeoleku eest laiemalt on meie kestmise üks nurgakive.
Läti suursaadik Eihen­baums ütles, et tal on uhke tunne olla mõned päevad enne Läti vabariigi aastapäeva siin Tori kirikus. Ta rõhutas, et see mälestusplaat on kingituseks kogu Läti rahvale.
Peakaplan Taavi Laanepere jutlusest jäi kõlama mõte, et meil ei ole vaja sõpru otsida, vaid neid hoida. Sõnavõtuga esines ka Pärnu maavanem Andres Metsoja. Läti Vabariigi esindajad panid pärja Toris asuva Vabadussõja monumendi jalamile, avaldades nii austust kodumaa eest võidelnuile.
Tiiu Pikkur