Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Balti ja Vene luteri kirikute teoloogiline konverents Tallinnas

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

8.-9. sepembrini toimunud kohtumisel oli arutluse all eklesioloogia – kiriku ja vaimuliku ameti mõistmine.
Konverentsi eesmärgiks oli peapiiskoppide ja kitsama pastorite-teoloogide ringi aktiivse mõttevahetuse läbi süvendada kirikutevahelist osadust ja koostööd.
Balti riikide ja Venemaa luteri kirikud on mõnes mõttes sarnased: lisaks sellele, et ollakse omal maal ideoloogilises vähemuses, jagatakse ühist saatust kiriku taasülesehitamise muredes-rõõmudes.
Ometi on kõik regiooni kirikud omanäolised ja tegutsevad oma traditsioonide rajal oma ühiskondades alates Eestist ja Lätist, mis on kultuuriliselt vanad luterlikud alad, aga kus rahvakirikud postnõukogude ajaks on oma positsioone kaotanud ja kus teoloogiline pärand paljuski erinev, kuni hommikumaa kiriku kultuurialal tegutseva ja senini paljus sealse ühiskonna rahvusvähemusi ühendava Venemaa kirikuni.
Leedu Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi Mindaugas Sabutise sõnul teenib nende kirik ühiskonnas, kus valdav osa elanikkonnast on katoliiklased ja teadmised teistest kristlikest konfessioonidest pole kuigi suured, nii et aeg-ajalt tõuseb ajakirjanduses ja poliitikuteltki küsimusi, et «mis vahe on kristlusel ja luterlusel».
Väljastpoolt osalevaid kirikuid oli konverentsile kutsutud professor Sven-Erik Brodd, Uppsala ülikooli teoloogiateaduskonna dekaan, kes pidas ühe peaettekannetest, käsitledes eri aspektidest Kirikut, organisatsiooni ja kiriku organisatsiooni.
Evangeelse Luterliku Kiriku Venemaal ja teistes riikides (ELKRAS) peapiiskop dr Georg Kretschmar jätkas teise peaettekandega luteri kiriku eklesioloogiast, vaimulikust ametist ja vaimulikust teenimisest.
Lühemate ettekannete ja sõnavõttudega tutvustati oma kirikute eklesioloogilisi seisukohti ja praktikat, näiteks jagati erinevaid kogemusi seoses naiste teenimisega vaimulikus ametis.
Läti Evangeelsest Luterlikust Kirikust olid konverentsil peapiiskop Janis Vanags ja pastor Atis Grinbergs, Vene kirikut esindas lisaks peapiiskopile tema abi Anton Tikhomirov, Leedu kirikust oli kohal peapiiskop ja Eesti Evangeelset Luterlikku Kirikut esindasid peapiiskop Jaan Kiivit, piiskop Einar Soone, praost Gustav Piir, õpetaja Alar Laats, diakooniajuht Aarno Lahtinen ja konsistooriumi peasekretär Tiit Pädam, kes oli konverentsi peakorraldaja.
Kokkusaamine möödus sundimatus õhkkonnas. Üksteisemõistmisega arutati nii erinevaid arusaamu ja praktikaid kui seda, mis meie kirikuid sügavalt seob. Osaduse pitserdas ühine osasaamine armalauast Tallinna Püha Vaimu kirikus.
Leedu peapiiskopi ettepanekul kogunetakse järgmisele konverentsile aasta pärast Vilniuses.
Urmas Paju