Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Avati Peeter Singi maalinäitus

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

30. märtsil möödus 100 aastat Peeter Singi (1902–1957), vaimuliku, allianssliikumise aktivisti, luuletaja ja maalikunstniku sünnist. Sel puhul avati 26. märtsil Eduard Vilde muuseumi hoones asuvas Kastellaani galeriis Tallinnas maalinäitus, kus on välja pandud ka dokumente tema eluloost ning jutlustajategevusest. Kirjastus Logos annab juubeliks välja Peeter Singi kogutud luuletused.
Aktiivne kristlane
Peeter Sink sündis Pilistvere kihelkonnas, lõpetas 1919 Tallinna Kunst-tööstuse kooli maalikunsti erialal, tema juhendajad olid Nikolai Triik, Ants Laikmaa jt. Peeter Sink võttis osa Vabadussõjast. Kogenud 1920 usulist pööret, pühendas ta oma elu Kristuse sõnumi levitamisele. Aastast 1923 oli ta rahvusvahelise kristliku noorteliikumise Christian Endeavor reisisekretär, sisuliselt rändjutlustaja ning 1926–32 selle juht, hiljem pühapäevakoolide allianssliidu reisisekretär. Ta oli tegev raudteelaste kristlikus ühingus ja astus 1938 Euroopa Kristliku Misjoni teenistusse.
Tallinnas juhtis P. Sink koos Eugen Tanneriga evangeeliumi vennaste ühingu Saalemi kogudust, 1955–57 oli ta EELK Elva koguduse hingekarjane. Enne okupatsiooni ilmus temalt vaimulikku noorsookirjandust ja kolm luulekogu. Pärast surma ilmus Torontos Peeter Singi luulevalimik.
Avar maailmatunnetus
Maalimist harrastas ta muu tegevuse kõrval, osales mitmel näitusel. Kunstnikuna lähtus Peeter Sink koolis omandatud juugendlikust stiilist, aga ka dekoratiivsest art deco’st. Arvukad maastikumaalid on loodud vahetust looduselamusest, neis avaldub kunstniku vaimne seisukoht, avar maailmatunnetus ja talle omane poeesia.
Peeter Sink on kirjutanud üle 500 luuletuse ja sama palju laulutekste, paljud neist viisistas abikaasa Marje Sink. M. Singi laule on lauldud pikka aega paljudes kirikutes ja kogudustes. Möödunud aastal andis EELK Kirikumuusika Liit välja tema laulude noodikogumiku.
Peeter Sink kinkis oma loomingut sõpradele ja mõttekaaslastele, seetõttu on näitusel vaid osa loomingust. Kunstniku pojal Tunne Kelamil on palve kõigile, kelle valduses on isa maale või kes teavad nende asukohta, võimaldada neid pilte näitusel välja panna. Kõiki, kel on teavet kõnealuste maalide kohta, palutakse helistada Tunne Kelamikantseleisse tel (0)631 6321 või saata sõnum e-postiga: tunne.kelam@riigikogu.ee.
Tiiu Pikkur