Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aseesimeestele kriips peale?

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

EELK põhikiri annab koguduste nõukogudele õiguse vajadusel valida juhatuse aseesimees (§ 57 lg 2), kellel nii nagu õpetajal ja esimehelgi on voli ka üksinda esindada kogudust kõigis õigustoimingutes (§ 60 lg 2).
Tuleval nädalal kirikukogu istungjärgul arutusele tuleva EELK põhikirja muutmise otsuse eelnõus on selle autorid nõuks võtnud aseesimeeste valimise õiguse kogudustelt ära võtta. Nimelt õiguse, kuna aseesimehe valimine pole ka praegu kohustuslik, vaid kogudusele on antud võimalus, mida vajaduse korral kasutada. Ka pole selliseks muudatuseks mingit riigipoolset survet.
Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse juhatuse aseesimehena tegutsetud pea veerandsada aastat annavad alust väita, et aseesimees pole auamet, vaid eeldab suures koguduses kõigiti tarvilike töiste ülesannete täitmist.
Miks arvavad eelnõu koostajad, et nemad teavad paremini, kas konkreetses koguduses on aseesimees vajalik või mitte? Küllap on antud juhul siiski tegu iga konkreetse koguduse siseeluga, mille mõistlikuks korraldamiseks tuleks koguduserahvale otsustamisõigus alles jätta.
Jüri Ehasalu,
XXVIII–XXX kirikukogu liige

PS. Neid ridu kirja pannes ei aja allakirjutanu oma asja, kuna soovib järgmistel valimistel aseesimehe ameti noorematele üle anda.