Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aruandmise aeg ka Välis-Eesti kogudustes

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Nagu Eestis, on ka paljudes paikades välismaal, kus suuremaid eesti kogukondi, aruandmiste aeg käes. E.E.L.K. USA I praostkonna sinod peetakse 27. aprillil Los Angelese Eesti Majas. Rootsi praostkonna 44. sinod toimus Stockholmis 20. ja 21. aprillil.
Rootsis on tavaks on saanud pidada sinodit vahelduvalt suuremates eestlaste keskustes nagu Stockholm, Göteborg, Lund, Uppsala. Sinodil osalesid praost Ingo Tiit Jaagu, abipraost Heiner Erendi (Lõuna-Rootsi kogudus), pastor Jaak Reesalu (Göteborgi ja Lääne-Rootsi kogudus) ning koguduste esindajaid Uppsalast, Norrköpingist, Eskilstunast, Lundist jm. Esitati koguduste tegevus- ja majandusaruandeid ning arutati ühiseid probleeme.
Eriti murettekitav on majanduslik olukord. Rootsi kirik on teatavasti aastani 2000 olnud riigikirik, kuhu ka kõik Rootsis elavad eesti luterlased automaatselt on kuulunud, kui nad ise pole kirikust välja astunud. Nüüd, kui kirik on riigist lahutatud iseseisev struktuur, kestab siiski vana kord liikmeskonna suhtes ja kirikumaksud võetakse automaatselt koos tulumaksuga. Seega tuleb eestlastel maksta topelt, kui nad tahavad ka Eesti kiriku liikmed olla. Püüame selles osas saada mingi kokkuleppe Rootsi kirikuga, läbirääkimised on käimas.
Arutati ka meie koguduste tulevikku, näiteks seda, kuidas saaks rohkem noori ligi tõmmata, kuna liikmeskond on mitmel pool vananemas.
Sinod lõppes pühapäeval Jakobi kirikus piduliku kontsert-jumalateenistusega, kus esines ansambel Meelespea Tallinnast Reet Poom-Krabbi juhatusel ja Stockholmi Eesti segakoor Sügisheli. Teenisid kõik kolm vaimulikku. Orelil Maia Moik ja Martin Blomquist.
Järgmine sinod otsustati korraldada Lõuna-Rootsis, arvatavasti saab see olema Helsingborgis.
Maie Martinson,
E.E.L.K. Stockholmi koguduse esinaine