Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

AINULT ÜKS KÜSIMUS

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Miks peetakse Märjamaa kirikus hommikuti kell 7.30 missat? Kas see on EELKs laialt levinud komme?
Illimar Toomet, Märjamaa koguduse õpetaja:Missal jagatavas armulaua-sakramendis saame me osa «pattude andeksandmisest, elust ja õndsusest». Need sõnad M. Lutheri «Väiksest katekismusest» on ka mu isiklik kogemus. Me vajame neid ande iga päev, mitte ainult pühapäeviti – nagu ka palvet, pühakirjalugemist, patukahetsust –, vastupidisel korral peaksime oma hinge pärast tõsiselt muret tundma. Seega peaks igapäevane missa olema pigem reegel, mitte erand.
Märjamaal on argipäevamissasid peetud alates käesoleva aasta tuhkapäevast. Paastu- ja ülestõusmisajal lisandub neile veel hommiku- või õhtupalvus. Tavalisel ajal laupäeviti missat ei ole. Kui vaimulik on ära, peab keegi koguduse ilmikliikmetest palvuse.
Mulle teadaolevalt peetakse regulaarselt üht nädalasisest missat Nõmme, Tallinna Jaani, Rakvere ja Põlva kirikus ning mitu missat nädalas Pärnu kirikus. Kuuldavasti peetakse Ruhnu kirikus igapäevast hommikupalvust. Arvan, et Eesti kiriku kohta on seda vähe.
Mõnes maakirikus oleks argipäevase missa pidamine vajalik neile, kes pühapäeval bussiga kirikusse ei pääse, samuti oleks rohkem osalejaid linnades.