Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aeg ehitab silda inimestes

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Narva koguduse õpetaja Villu Jürjo, Adele Niitre, tema tütar Tiiu Korjus ja väimees Ülo Korjus. ErakoguAdele Niitre sai 80 aastat tagasi Narvas leeriõnnistuse.
Nelipühapäeva hommikul nägime sinises kostüümis valge kübaraga prouat ruttamas kiriku poole. Nii on ta ikka läinud. Ainult et sel päeval oli kogudus otsustanud tema tähtpäeva meeles pidada.
80 aastat tagasi, I nelipühal, oli Adele Niitre leeris Narva Peetri kirikus. Aleksandri kiriku kirikuraamatutes tema leeriaega ei olegi. Aga meie mälestusteraamatus on foto musta riietatud leerilastest Peetri kiriku seina ääres.
Õpetaja Georg Kiviste paremal käel seisab esireas blond tütarlaps Adele. Ja kiri on juures, et see on pildistatud 1930. aasta nelipüha laupäeval. Tänasele lugejale tuleb selgituseks juurde öelda, et vana kombe kohaselt peeti pihtiteenistus siis eelmisel õhtul. Järgmisel päeval olid ka toona leerilapsed valgetes riietes.
Adele Niitre meenutab oma õpetajat, vana Kivistet, usuõpetajana koolis, kuidas ta lastel kooliteel pead silitas või oma aiast mõne suure pirni või õuna kinkis. Samuti koguduse noortekoondise Astra noorteõhtuid ning laulukoori, kus ka Adele kaasa laulis.
Isegi teades ei taju seda, et Adele on 97aastaseks saanud. Pigem kujutleks teda Narva eestlaste keskel kohvilauas või tantsuringis. Ja kirikutee jäi käimata ainult talve kõige libedamate teedega.
Üldiselt ei saa Narvas tema eripära tõttu väga palju perekondlikest traditsioonidest rääkida. Aga Adele tütar Tiiu ja väimees Ülo Korjus kannavad hoolt ja armastust oma kiriku vastu edasi.
Raske ongi täpselt määratleda, kas on inimesed need, kes on kirikut läbi keeruliste aegade kandnud, või, vastupidi, on kirik kandnud oma inimesed läbi aegadest. Tänulik olla on põhjust mõlemat pidi. Ja leeri kaheksakümnes mälestuspäev on tänupüha.
Tänupäev oli see nelipühapäev Narva kogudusele veel mitmeski mõttes. Eelmisel päeval oli koguduse muusikajuht Tuuliki Jürjo muusikaakadeemias  magistri­eksamiga toime tulnud. Ja peapiiskop koguduse õpetajale, allakirjutanule Teeneteristi III järgu ordeni määranud.
Ning päev lõppes suurkirikus suvise kontserdihooaja avamisega: Minnesota osariigist Ameerikast oli külas ligi 100-liikmeline kolledžikoor vaimuliku sõnumiga mitmete rahvaste lauludest. Kontserdi nimigi oli «Pühad sillad», sillad inimeselt inimesele, rahvalt rahvale ja rahvalt Jumalale.
Tänu olgu Temale iga hea anni eest!
Villu Jürjo