Abi suletud ringist vabanemisel
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Uudis / Number: 6. veebruar 2013 Nr 6 /
Nüüd on nii Tallinna kui Ida-Virumaa vangil soovi korral võimalik saada tugiisikuteenust vanglas ja ka vabanedes.
Elu äärmustes paistab oluline rohkem silma. Vabatahtlikuna vanglas ning seejärel sealt vabanenutega töötades on võimalik aidata kaasa kriminaalse meelelaadi vähendamisele.
Asi saab alguse vanglast: kirjalikust lepingust vangi ja tugiisiku vahel, kes ei pea tingimata olema vaimulik, küll aga kontrollitud ja psühholoogiliselt ette valmistatud. Alguses tehakse selgeks, et kõik toimub hea tahte kaudu, ja vang, kes on hetkel täiesti piiratud, saab suhelda inimesega vabadusest ja ennast vabanemiseks ette valmistada. Et oleks suurem võimalus senisest eluringist välja saada.
Viktor Nõmmik (54) on Ida-Viru adventkoguduse õpetaja, korras närvidega ja elu paremat poolt silmas pidav mees. Aasta tagasi lõpetas ta Balti kriminaalpreventsiooni instituudi korraldatud vabatahtliku tugiisiku kursused. «Kinnipeetavat tuleb mõista, ta pole vaenlane, vaid ligimene. Muidugi võib ta olla kriminaalne, manipuleeriv, psühhoterrorist. Temaga suhtleja peab oskama «ei» öelda.»
On juba teatud kogemus, mis vabanejat huvitab ja mis on probleemiks. Viktor Nõmmik: «Vangid küsivad, kuidas väljas elu on muutunud, millega tugiisik saab reaalselt aidata. Tihti kõneleme ka Jumalast. Vabanedes on algul teema teine. Vabanemise uhkus toidab ego, tahetakse olla ehk liigagi vaba. Sagedam küsimus on, kas saame aidata leida tööd või seda ise pakkuda. Ning väga praktiline: kus elada, magada, süüa?
Suurim lõks on alkohol. Seni, kui inimene ise oma alkoholismi ei tunnista ega avalda soovi sellest välja murda, kestab esimene etapp helget algust esimese palgapäevani. Siis tuleb must auk. Kuid Jumala kannatus on piiritu, ta annab andeks, kui pöörduja lõpuks hingepõhjast palub.»
Juune Holvandus