Laulupäevaline: see oli vägev!
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis / Number: 21. juuni 2023 Nr 25/26 /
17. juunil peeti Viljandi Pauluse kirikus Viljandi praostkonna laulupäev, millega märgiti 30 aasta möödumist esimesest nõukogude aja järgsest, 1993. aastal kahel päeval toimunud laulupäevast siin praostkonnas.
„See oli lihtsalt vägev, ikka väga-väga vägev,“ hakkas kõrvu repliik kahe koduteele asutava kirikulise kahekõnest. Oli kiusatus jutuajamisega liituda, et kinnitada kuuldut oma muljega. Tõesti oli vägev osa saada Tuuliki Jürjo rahvalaulumissast, mille esitus pani terve Pauluse kiriku orelirõdust kuni altariruumini kaasa helisema. Lisaks kõrvaga kuuldavale pakkus see ka silmailu tervikusse osavalt liidetud rahvatantsupalade näol ning koondas kirikulised ühtsesse armulauaosadusse sakramentide vastuvõtmisel.
Armulauaga jumalateenistusel osalesid praostkonna vaimulikest lisaks praost Marko Tiitusele ja abipraost Markus Haamerile veel õpetajad Villu Jürjo, Arvo Lasting, Allan Praats ja Hedi Vilumaa.
Omal kombel mõjus laulupäev proloogina tuleval suvel Viljandis toimuvale EELK kirikupäevale ja vaimulikule laulupäevale. Viljandi praost Marko Tiitus ütleski kantsliteadetes tere tulemast järgmisel suvel Viljandisse – 28. juunil 2024. aastal toimub avateenistus just Viljandi Pauluse kirikus.
Laulupäeval esinesid Viljandi praostkonnast Põltsamaa koguduse segakoor Reet Sesteri juhendamisel ja ansambel Margit Haameri juhtimisel; Viljandi Pauluse koguduse kammerkoor Ventus dirigent Külli Salumäega ja Jaani koguduse naisansambel Iris dirigent Tuuliki Jürjoga.
Missa erinevaid osi laulsid ja mängisid külalismuusikud: Võhma segakoor Leelo (dirigendid Mait Reimann ja Agnes Kurg), Tõrva Lauluseltsi segakoor (dirigent Maie Kala), Puhja koguduse koor Dionysius (dirigent Meelis Roosaar), naiskoor Eha (dirigent Esta Kivisild), Kose Kiriku Pasunakoor dirigent Kahro Kivilo juhatamisel ja Pilistvere Pillimehed Mait Reimanni juhtimisel; esines Puhja koguduse kandlering, mida juhatab Anneli Klaus (solistid Ele Millistfer, Külli Salumäe, Eveli Roosaar; viiulit mängis perekond Roosaar: Eveli, Indrek, Kaarel; kitarri Jaagup Kuusemaa ning orelil olid Anu Röömel, Merike Saaremets, Miina-Liisa Kuusemaa ja Anneli Klaus.
„Alguses oli vaja mõtelda. Tõsiselt aru pidada, kuidas praosti soovi teoks teha. Kuidas korraldada laulupäev praostkonnas, kus 14 kogudusest on vaid kolmes muusikakollektiivid, kokku poolsada lauljat. Oli selge, et sõpradeta ei saa,“ jagab laulupäeva kulissidetagust muusikaline juht, praostkonna muusikasekretär Tuuliki Jürjo Eesti Kirikule. Tema sõnul valis ta oma rahvalaulumissa, et ka väiksema liikmeskonnaga kollektiivid saaksid kogemuse suurvormis osalemisest: „13 osa ära õppimine on igale koorile liiga suur väljakutse, aga omal valikul sellest mõne osa omandamine on kõigile jõukohane.“
Jürjo selgitab, et rahvalaulumissa vorm järgib traditsioonilist missa vormi, sisaldades ordinaariumi osadele lisaks ka propriumi osi. Jürjo komponeeritud teenistuskorda on autori soovil kaasatud ka rahvatantsijad. Tantsusammud kolme osa – „Au, kiitus olgu igavest!“, „Taevavärav“, „Püha, püha, püha!“ – esitamiseks on välja mõelnud ja Viljandi huvikooli segarühma Ru-Le-Mi rahvatantsijatele selgeks õpetanud Merilin Metsatsirk.
Tuuliki Jürjo selgitab, et kuigi tema rahvalaulumissat on varemgi ette kantud, ositi ka Viljandi Pauluse kirikus, siis tervikuna oli see Viljandis siiski esimest korda. „Selles koosseisus esimest ja viimast korda,“ toonitab ta ja kinnitab, et jääb kõigi osavõtjatega ülimalt rahule.
Liina Raudvassar