Orelite plaadisari ilmub taas
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudis / Number: 26. oktoober 2022 Nr 41 /
Müüki on jõudnud esimene plaat sarjas „Eesti orelid“. Paide Püha Risti kiriku orelil mängib professor Andres Uibo.
Nii nagu pool sajandit tagasi anti plaadisari välja selleks, et tulevased põlved saaks kuulata meie imeliste orelite häält, siis selle mõttega tehakse nüüd uued salvestused. On ju meie orelid möödunud aja jooksul läbinud uuenduskuuri, kunagised plaadid muutunud rariteediks ja muidugi võimaldab nüüdisaegne salvestustehnoloogia saavutada autentsemat heli kui aastakümnete eest.
Uus tehnoloogia
Plaadil kõlavad Ludwig van Beethoveni kõik viis oreliteost, samuti kuuleb plaadilt Max Regeri ja Rudolf Tobiase teoseid. Helisalvestuse režissöör oli Priit Kuulberg,kes on ka plaadisarja väljaandmise idee autor, ja salvestusinsener Aular Soon. Muusika salvestamisel kasutati Eestis esmakordselt DSD- ehk kõrglahutussalvestust, mis eeldab katkestuseta salvestust, aitab vähendada müra ja moonutusi.
Plaat salvestati mullu novembris paari tunniga. Salvestamisel on järgitud põhimõtet saavutada poolesaja aasta tagusega võimalikult sarnane tulemus. Aular Soone sõnul oli salvestades kõige keerulisem leida mikrofonidele parima kõlaga asukoht.
Kuigi paljudel inimestel on tänapäeval CD-mängijad, otsustati plaadisarja kavandades kohe vinüülplaadi kasuks, sest selle formaat säilitab ehtsuse, detailid ja teatud ruumilisuse, selgitab Aular Soon. Tema sõnul sobib CD-formaat popmuusika jaoks. Praegu saab nii Paide kui ka Niguliste oreli faile osta allalaadimiseks nativedsd.com keskkonnast. Kuulaja vajab mahamängimiseks arvutit, vabavaralist programmi ja vastava resolutsiooniga digitaal-/analoogkonverterit. Vajaliku tehnilise info leiab samast, selgitab ta.
Plaadil on kaunis ümbris, mis tutvustab Paide kirikut, orelit ja professor Andres Uibot. Kogu sarja jooksul jääbki mängimise põhiraskus just temale. Plaati saab osta näiteks Apollo raamatupoest, aga ka kodulehe nativedsd.com vahendusel.
Salvestatud on ka Niguliste kiriku orel ja plaat loodetakse välja anda järgmise aasta alguses. Järge ootavad Vigala ja Kuressaare orel. Aastas püütakse välja anda kolm plaati. Kuna salvestusprotsess vajas alles õppimist, kulus esimesele plaadile rohkem aega. Paide oreli plaati anti välja 500 eksemplari, kuid tiraaž saab olema kõikuv. „Sarja eesmärk on aidata säilitada Eesti kultuuri,“ ütleb Aular Soon.
Ilus kingitus
Järgmisel aastal tähistatakse Paide kiriku oreli sünnipäeva. 90 aastat möödub ajast, mil Kriisade töökojas ehitati suuremaks vana Kessleri orel. Postimees kirjutas 28. juulil 1933: „Paide kirik saab uue oreli. Neil päewil algas Paide kirikus uue oreli ehitustöö tuntud Wõrumaa orelimeistrite Kriisade poolt. Oreli osad on walmistatud Kriisade kodukohas ning toimetati 3 weoautoga Paide.“ Juba 5. septembril andis leht teada, et orel on üles seatud.
Kui oreli ehitas Tannil Kriisa, siis praegu hoolitseb pilli eest tema lapselaps Hardo Kriisa ja igapäevaselt mängib sellel koguduse organist Olaf Lääne. Laupäeval, 15. oktoobril oli kirikus plaadi esitluskontsert, kus viiulil mängis kaasa Mari-Liis Uibo. Plaat on ilus kingitus kõigile muusikasõpradele.
„Eesti orelite“ plaadisari ilmus ajavahemikul 1970–1990, mil salvestati 32 plaati.
Rita Puidet