Välisuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 4. mai 2022 Nr 19 /
Räsäneni kohtutee jätkub
Rahvusvaheliselt on palju tähelepanu pälvinud Soome konservatiivsest kristlasest poliitiku Päivi Räsäneni (fotol) kohtuasi. Tema homoseksuaalsust puudutanud seisukohti peeti vaenu õhutavateks, ent 30. märtsil mõistis Helsingi ringkonnakohus Räsäneni õigeks. Kuuldavasti kavatseb prokurör siiski otsuse järgmise astme kohtusse edasi kaevata.
Räsänen ise kinnitas ajalehe Kotimaa teatel, et on valmis oma sõna- ja usuvabadust kaitsma kõigis kohtuastmetes kuni Euroopa inimõiguste kohtuni välja. Ühtlasi ütles ta end rõõmustavat selle üle, et tänu edasikaebamisele saab jätkuda diskussioon Piibli üle.
Poola saab naispastorid
Poola evangeelne Augsburgi usutunnistuse kirik ordineerib laupäeval Varssavi Kolmainu kirikus kirikuõpetajaks üheksa naist, kes seni on kirikus teeninud diakonina. Nendest saavad esimesed naispastorid Poola luteri kiriku ajaloos.
Patriarh kriitikatules
Moskva patriarh Kirill pälvib välismaal rohkesti kriitikat oma keeldumise tõttu hukka mõistmast Venemaa kallaletungi Ukrainale. Endine Canterbury peapiiskop Rowan Williams ja mõned teised usujuhid on kutsunud üles koguni kaaluma Vene õigeusu kiriku väljaheitmist Kirikute Maailmanõukogust.
Nelisada Moskva patriarhaadi õigeusu kiriku Ukrainas teenivat vaimulikku on omalt poolt allkirjastanud üleskutse patriarh Kirilli ametist tagandamiseks. Selles viidatakse muu hulgas ajaloolise pretsedendi olemasolule. Nimelt kaotas 1667. aastal koha Moskva patriarh Nikon, kes oma ülejäänud elupäevad veetis tavalise mungana.
Leedus on aga sealses samuti Moskva patriarhile alluvas õigeusu kirikus puhkenud sisekonflikt. Kolm preestrit, kes Kirilli sõja toetamise pärast teravalt kritiseerisid, vabastati ametist. Ühtekokku olevat Leedu rahvusringhäälingu veebilehe järgi Kirilli vastu kümme Leedu õigeusu vaimulikku kuuekümnest. Mitmed neist kavatsevad nüüd paluda võimalust minna üle Konstantinoopoli patriarhi alluvusse.