Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 1. september 2021 Nr 32 /
Kinolised kogunesid kirikusse
Möödunud aastal sai Haljala kirikus kino vaadata ja sealse koguduse esimehe Margus Punase eestvõttel koguneti läinud pühapäeval taas kirikusse kinno, selgitab sealne vaimulik Urmas Karileet. Vaatama kutsuti üheksa aastat tagasi valminud Jaan Kolbergi dokfilmi „Terra Mariana – Maarjamaa lugu“. Haljala rahvamajas aeg-ajalt küll näidatakse filme, ent statsionaarset kino pole. Seda enam annab kino võimaluse oma sõnumit edastada ja pärast filmi vaatamist selle üle kohvilauas arutleda.
Film on valminud stuudios Navona ja tegu on läbinisti Kolbergi linateosega – ta on filmi režissöör, stsenarist ja operaator. Läinud taasiseseisvumispäev tuletas filmi taas meelde, sest umbes tunniajases linateoses on ühe teemana esil taasiseseisvumine ja Nõukogude impeeriumi lagunemine. Aga ka kirikute tänapäev ja juhuslikult leitud eestikeelse Piibli esmatrükk. Filmis saavad sõna eri konfessioonide vaimulikud Vello Salo, Toomas Paul, Eenok Haamer, Philippe Jourdan, Tõnu Lehtsaar, aga ka keeleteadlane Kristiina Ross, vabadusvõitleja Lagle Parek.
Filmi saab iga huviline vaadata Youtube.com lehel.
Surnuaed sai välialtari
Vanadel surnuaedadel on oma vägi, mis tekkinud enam kui sajandi jooksul. Üks niisugune kalmistu on Kadrina-lähedane Hulja surnuaed, kus vana sepisrist kannab aastaarvu 1843. Kalmuaeda on kohalikud pärandihoidjad korrastanud ja hooldanud, seal peetakse surnuaiapüha ja taasiseseisvumispäeval pühitses Kadrina kirikuõpetaja Meelis-Lauri Erikson seal altari, mille kohta ta on öelnud, et see täidab samasugust otstarvet nagu kirikus.
Lisaks avas ta mälestuspingi Treierite ja Liedebergide pere esivanemate mälestuseks. Nende haudu pole võimalik enam leida, kuid nende järeltulijad on aidanud kalmistut hooldada ja võsast puhastada. Nii altar kui mälestuspink valmisid tänu vabatahtlikele annetustele ja valla toetusele.
Kadunud hauaplatside jaoks on loodud ala, kuhu panna mälestustahvleid.