Välisuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 30. juuni 2021 Nr 27 /
Vihakõne ja süümevabadus
Praegu Itaalia parlamendis arutusel olev seaduseelnõu näeb ette karistusi geide, lesbide ja transsooliste, ent ka puuetega inimeste diskrimineerimise ning nende vastu vägivalla õhutamise eest. Vatikan esines seepuhul palvega seadust mitte vastu võtta, sest see olevat vastuolus konkordaadiga ning ohustavat katoliiklaste südametunnistusevabadust. Kunagi varem pole Vatikan vaatlejate kinnitusel sel moel avalikult Itaalia sisepoliitikasse sekkunud.
Mineviku varjud
Kanadas on kõneaineks sealsete põlisrahvaste kohtlemine möödunud sajandil. Muu hulgas eraldati nende lapsed oma vanematest ja paigutati internaatkoolidesse, kus taotleti, et nad unustaksid oma keele ja kombed ning võtaksid omaks valgete kultuuri ja ristiusu. Sellistes koolides lokkasid sageli mitmesugused kuritarvitused ja vägivald. Hiljuti on kahe kunagise internaatkooli ümbrusest leitud massihaudu sadade laste maiste jäänustega. Mõlemal juhul oli tegemist katoliiklike õppeasutustega. Esimesele sellekohasele leiule reageeris ka paavst Franciscus, kes väljendas oma kurbust ja kutsus üles laste hingede eest palvetama. Kriitikute hinnangul oleks ta aga pidanud ka vabandama kiriku kaassüü pärast toimunus.
Abort tulipunktis
USA katoliku piiskoppide konverents otsustas 18. juunil koostada dokumendi armulaua tähenduse kohta kirikuelus. Selle ajendiks on küsimus, kas tuleks keelduda armulaua jagamisest poliitikuile, kes on avalikud abordipooldajad. Üks sellistest on muide praktiseeriva katoliiklasena tuntud praegune USA president Joe Biden (pildil).
Euroopa Parlament võttis aga 24. juunil vastu resolutsiooni, milles muu hulgas kutsuti üles tagama kõigile naistele võimalus raseduse katkestamiseks legaalsel ja turvalisel viisil. Eelnevalt oli resolutsiooni teravalt kritiseerinud Euroopa Liidu katoliiklike piiskoppide esindusorgan.