Lühiuudised
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 17. august 2016 Nr 32 /
Vaimulikud olümpial
Rio de Janeiro olümpiakülas on avatud ka spetsiaalne keskus usklikele sportlastele. Seal tegutsevad kristlust, islamit, hinduismi, budismi ja judaismi esindavad vaimulikud, kes on vajadusel valmis aitama ja nõustama aga ka mõne muu usutunnistusega olümplasi.
Paljudel rahvuskoondistel on olümpiamängudel kaasas oma vaimulik. Näiteks Soomes on see tavaks juba 1972. aastast alates, Tšehhi olümpiakoondisega liitus kaplan aga sel aastal esmakordselt. Olümpiakaplanid viivad läbi jumalateenistusi, nõustavad sportlasi hingehoidlikult, annavad meediale spordieetikat puudutavaid kommentaare jne.
Usuvabadusest maailmas
USA riigidepartemang avaldas raporti usuvabaduse olukorra kohta maailmas 2015. aastal. Selle kohaselt surutakse usuvabadust alla 1/4 maailma riikidest ning see puudutab umbes kolmveerandit maailma rahvastikust.
Eriti tõstetakse raportis esile osas islamimaades määratud karme karistusi pühaduseteotuse eest ning sealsete usuliste vähemuste ahistamist. Hiinas, Venemaal ja paljudes teistes riikides tehakse takistusi teatud usuorganisatsioonide avalikule tegevusele, Põhja-Koreas ei austata usuvabadust aga peaaegu üldse.
Eestile tõsiseid etteheiteid ei tehta. Küll aga taunitakse väidetavalt holokausti arvel nalja teinud kunstinäitust ning konservatiivse rahvaerakonna noorte poolt 24. veebruaril 2015 korraldatud tõrvikurongkäiku. Neid peetakse antisemitismi ilminguteks.
Tõsisemaid intsidente on raporti järgi toimunud aga Lätis. Näiteks sai üks sealne juudi kool araabiakeelse ähvarduskirja ning islami kultuurikeskus langes vandalismi ohvriks.
Usk ja Brexit
Teatavasti valmistub Suurbritannia Euroopa Liidust lahkuma, sest 23. juunil toimunud referendumil hääletas selle poolt 51,9% osalenuist.
Lord Ashcrofti korraldatud uuringu kohaselt oli lahkulöömise poolt 58% neist küsitletuist, kes nimetasid end kristlaseks. Seevastu 70% muslimitest pooldas ELi jäämist.