Aasta keeletegu on valitud
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 18. märts 2015 Nr 12 /
Keeleteokonkursil pälvis nii peaauhinna kui rahvaauhinna eesti keele e-õppe kursus «Keeleklikk». Mahuka ja mitmekesise e-keskkonna tegijad on Leelo Kingisepp ja Marju Ilves. «Keeleklikk» pakub võimalust iseseisvaks eesti keele õppimiseks vene- ja ingliskeelsetele õppijatele.
Rahvaauhind selgitati avaliku hääletuse teel. Peaauhinna valisid taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid. Rahvahääletusel osalejaid oli ligi 4000. «Keeleklikk» sai 898 häält. Järgnesid rootsikeelne eesti keele grammatika «Estniska från grunden» 877 häälega ning uus piiblitõlge tänapäevases eesti keeles 716 häälega.
Aasta keeletegu valitakse 2006. aastast. Mullu kandideeris tiitlile 18 keeletegu. Rahvahääletusel üle 700 hääle kogunud uue piiblitõlke on teinud Eesti Jehoova Tunnistajate Koguduste Liidu tõlkebüroo. Töö uue tõlke kallal kestis kaheksa aastat (2006–2014). Töörühma kuulus kuus tõlkijat, sekretär, juhataja, mitu keeletoimetajat, küljendaja, registri ja ristviidete koostajad ning 30 proovilugejat. Tõlge on saadaval tasuta mitmes formaadis internetiaadressil jw.org/et.
Nimetatud keeleteo esitajaid oli kaks: tõlkimise töörühma juht Tauno Ernits ja keeleteadlane Kristiina Ross, kes kirjutab: «Jehoova tunnistajate uus piiblitõlge on eesti piiblitõlke traditsiooni taustal silmapaistvalt huvitav ja värskendavalt mõjuv eestindus. Alates 1739. aasta trükipiiblist on eesti piiblitõlge lähtunud sõnasõnalise ja konkordantse tõlke ideaalidest. Uus tõlge seab teadlikult peamiseks eesmärgiks tõlke selguse ja mõistetavuse. Sealjuures jälgitakse siiski võimalikult täpselt lähteteksti (ingliskeelset Jehoova tunnistajate tõlget, pidades silmas ka heebrea (aramea) ja kreeka originaali) ning võetakse arvesse varasemaid tõlkeid. Tulemuseks on ladusas ja mõnuga loetavas tänapäevases eesti keeles piiblitõlge, mis oluliselt rikastab meie tõlkemaastikku.»
Keeleteokonkursiga tunnustatakse tegusid, mis tõstavad eesti keele tuntust ja mainet, väärtustavad eesti keele õpetamist, õppimist ja oskamist, soodustavad eesti keele kasutamist ja staatuse kindlustamist ning edendavad eesti keele talletamist ja uurimist.
Eesti Kirik