Seaduse eelnõu lükati tagasi
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 20. detsember 2006 Nr 52 /
Keskerakonna fraktsiooni ettepanekul hääletati läinud neljapäeval esimesel lugemisel Riigikogu menetlusest välja religiooniõpetust käsitlev seaduseelnõu.
Eelnõu esitaja Avo Üprus seisis kõnetoolis ja vastas tema sõnul nii toetavatele, konstruktiivsetele kui ka provokatiivsetele küsimustele. «Usk on võtnud väga erinevaid vorme ja nende mittetundmine või nende eitamine on tõsiseks puudujäägiks eestlase hariduses,» lausus Üprus ja nimetas, et «suur osa inimesi seisab religiooniõpetuse vastu, seisab teadmise vastu, teadasaamise vastu ja põhjendab seda oma teadusliku maailmavaatega.»
Mark Soosaar hindas eelnõu väga kõrgelt, leides, et minevikku tundmata on väga raske minna tulevikku ja luges kahetsusväärseks seda, kui käime keskaegsetes linnades, keskaegsete kirikute juures ja ei oska lugeda sõnumit, mida need kannavad.
Janno Reiljan jällegi pidas ainet eriti ohtlikuks: «Kas usundiõpetusega ka piisava põhjalikkusega käsitletakse usu ohtlikkust inimesele? Kui inimene kaotab oma mõtte, ta usub lihtsalt. Ta ei taha teada tõde, ta lihtsalt usub. Kas selle ohtlikkust ka selles aines põhjalikult käsitletakse?»
Erilise «vaimukusega» hiilgas keskerakondlane Koit Pikaro, kes küsis kultuurikomisjoni liikmelt Mart Merilt: «Millal Eestis võetakse vastu otsus või kultuurikomisjon annab soovituse rakendada õppeainena kreatsionismi?»
Ühe tunni ja üksteist minutit kestnud seaduseelnõu menetlemise järel pani Riigikogu aseesimees Ene Ergma hääletusele Koit Pikaro poolt fraktsiooni nimel 17 Riigikogu liikme algatatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning Eesti Vabariigi haridusseaduse muutmise seaduse eelnõu tagasi lükata.
Religiooniõpetuse vastu hääletas 21 Riigikogu liiget: Kristiina Ojuland, Rain Rosimannus, Kalev Kukk, Mati Kepp, Mart Opmann, Margus Leivo, Enn Eesmaa, Jüri Shehovtsov, Georg Pelisaar, Inara Luigas, Tiit Kuusmik, Koit Pikaro, Lauri Laasi, Arnold Kimber, Kaarel Pürg, Heimar Lenk, Marika Tuus, Nelli Privalova, Toomas Varek, Toivo Tootsen, Janno Reiljan.
Avo Üprus peab kahetsusväärseks, et enamus Riigikogu liikmeid hoidis hääletamisest kõrvale. «Häbiga pean tunnistama, et nende hulgas oli ka eelnõu algatanud saadikuid,» ütles ta ja lubas anda eelnõu uuesti menetlusse.